Gromosław Czempiński: służbom zabrakło elastyczności

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 13:40
Zdaniem gościa magazynu "Z kraju i ze świata" wejście funkcjonariuszy do siedziby tygodnika "Wprost" miało tak gwałtowny charakter z powodu presji MSW, które chce aferę taśmową jak najszybciej doprowadzić do końca.
Audio
  • Gromosław Czempiński o działaniach służb ws. tygodnika "Wprost" (Z kraju i ze świat/Jedynka)
Gen. Gromosław Czempiński, były szef UOP
Gen. Gromosław Czempiński, były szef UOPFoto: Wojciech Kusiński/PR

Gromosław Czempiński przypomniał, że krytykował służby specjalne za zachowania, które ujawniła afera taśmowa. Za brak koordynacji działań i przestrzegania procedur, za rutynę w podejściu do ochrony spotkań polityków. - Pikanterii całej aferze dodaje fakt, że nagrany został szef MSW odpowiedzialny za służby - powiedział w radiowej Jedynce.

AFERA TAŚMOWA W POLSKIM RZĄDZIE - czytaj więcej >>>

Jego zdaniem, skoro Bartłomiej Sienkiewicz ma być odpowiedzialny za wyjaśnienie afery, to zależy mu, by szybko dojść do sprawców. - Zapewne na ABW była wywierana presja, aby nadać tej sprawie maksymalne tempo - powiedział Gromosław Czempiński w magazynie "Z kraju i ze świata".

Natomiast prokurator, zdaniem Czempińskiego, poszedł po linii najmniejszego oporu wychodząc z żądaniami "dajcie mi" i "wymagam". - Tak naprawdę nośniki z nagraniami nie są bardzo istotne. Najważniejsze jest dojście do tego kto i jak mógł nagrywać. Potrzebna jest praca operacyjna, która wydaje się być prosta - tłumaczył były szef Urzędu Ochrony Państwa w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim.

Zdaniem gen. Czempińskiego, po interwencji prokuratury i ABW w siedzibie tygodnika "Wprost",  również premier, który miał prostą sprawę do rozwiązania bardzo ją sobie skomplikował.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Magazyn "Z kraju i ze świata" od poniedziałku do piątku po godz. 12.20.

tj/ag

Czytaj także

Adam Szejnfeld: afera taśmowa próbą obalenia rządu

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 09:42
Zdaniem gościa "Sygnałów dnia", fakt złamania przepisów prawa nie może być przyczyną załamania politycznego w jednym z największych państw w Europie Centralnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera taśmowa. Menadżer restauracji miał obciążyć dziennikarza "Wprost"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 13:58
Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej", pracownik restauracji miał zeznać, że to właśnie dziennikarz dostarczył mu sprzęt do nagrywania rozmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Majewski o nagraniach polityków: to sytuacja absolutnie dramatyczna

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 10:00
- Nie wiemy w czyich rękach są taśmy, czy ktoś nie jest szantażowany i czy nagrania te nie są w nieprzyjaznych nam ambasadach w Warszawie - mówi w "Sygnałach dnia" dziennikarz tygodnika "Wprost" Michał Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat o polskich podsłuchach: czy skorzysta Rosja?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 12:00
Coraz więcej Zachodnich mediów przygląda się aferze taśmowej w Polsce. Niemiecki "Suedduetsche Zeitung" zastanawia się komu może ona służyć.
rozwiń zwiń