Senator PO: trzeba dotrzeć do mocodawców podsłuchujących

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 12:50
- Mówi się o trzech tysiącach rozmów, 900 godzinach nagrań, rejestrowano dialogi przez półtora roku - mówił w Jedynce Łukasz Abgarowicz, dodając, że trzeba jak najszybciej wyjaśnić sprawę podsłuchów. Zapewniał jednocześnie, że bohaterowie nagrań będą się tłumaczyć przed społeczeństwem.
Audio
  • Senator PO Łukasz Abgarowicz o aferze taśmowej i sytuacji politycznej (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Łukasz Abgarowicz (senator PO)
Łukasz Abgarowicz (senator PO)Foto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

- Wotum zaufania, które rząd Donalda Tuska uzyskał wieczorem w Sejmie nie kończy sprawy w żadnym aspekcie – mówił w Jedynce senator PO Łukasz Abgarowicz. Polityk PO stwierdził, że taki efekt głosowania stabilizuje rząd, co jest pomocne przy rozpoczynających się w czwartek rozmowach na szczycie liderów Unii Europejskiej w Brukseli.

Poseł Polski Razem Jacek Żalek powiedział, że premier zapewne płaci cenę za wyciszenie afery taśmowej ”gdzieś pod stołem”. Łukasz Abgarowicz, komentując te słowa, mówił, że tej sprawy nie można zamieść pod dywan. – Opinie, jakie wygłasza Jacek Żalek są śmieszne – oznajmił. Dodał, że są doniesienia, iż nagrano nawet kilka tysięcy rozmów, to nawet 900 godzin i rejestrowano rozmowy przynajmniej półtora roku. Jak stwierdził gość magazynu "Z kraju i ze świata" nie wiadomo, kto i po co nagrywał, a nagrania bez wątpienia są w posiadaniu różnych osób. Senator PO oświadczył, że trzeba jak najszybciej przeprowadzić śledztwo i dotrzeć do ich mocodawców. Zwrócił uwagę na rozmach logistyczny takiej operacji – nagrano bardzo wiele rozmów, przejrzano je, wyselekcjonowano fragmenty. Dodał, że redaktorzy ”Wprost” mówili o tym, że dostawali stenogramy już z zaznaczonymi fragmentami rozmów.

ABW i prokuratura prowadzą śledztwo w sprawie podsłuchów. Tymczasem szef SLD Leszek Miller składa wniosek do NIK. Chce, by Najwyższa Izba Kontroli zajęła się sprawą Polskich Inwestycji Rozwojowych. W nagraniu podsłuchanej rozmowy, słychać, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz określa je jako ”kamieni kupę (…)”.

Łukasz Abgarowicz podkreślił, że trzeba oddzielić racjonalne działanie od gry politycznej. Zaznaczył, że jeśli ktoś rozmawia z przyjacielem, mówi się czasem głupstwa, wiele rzeczy bez odpowiedzialności, tylko po to, żeby się ”wygadać”. Tymczasem tego rodzaju rozmowy wydrukowano teraz w gazetach.

Polityk PO powiedział, że to nie czas, by Bartłomiej Sienkiewicz, szef MSW złożył dymisję. Zaznaczył, że nie można realizować scenariusza dyktowanego przez kogoś, kto nagrał polityków w celach przestępczych.

Senator Abgarowicz zaznaczył, że bohaterowie nagrań będą musieli się wytłumaczyć i wewnątrz partii, i przed społeczeństwem. Oczywista jest według niego cena, którą Platforma zapłaci przy wyborach. Łukasz Abgarowicz przekonywał, że mamy do czynienia z akcją destabilizacji państwa, budowania kryzysu, przeprowadzoną nie wiadomo w jakich celach.

AFERA TAŚMOWA w polskim rządzie: serwis specjalny >>>

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

>>>Zapis całej rozmowy

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

agkm/asz

Zobacz więcej na temat: afera taśmowa Łukasz Abgarowicz
Komentarze1
aby dodać komentarz
12345672014-06-27 05:05 Zgłoś
Gdybyscie mieli choc troche honoru!!! Kluczenie, polprawdy, ucieczki do przodu to wszystko juz bulo i sie zdewaluowalo. Zarzadzanie pijarem wspaniale wam wychodzi, gorzej z zarzadzaniem sprawami Polski.Ciekaw jestem gdzie sie schowacie z waszymi mrocznymi sprawkami gdy prawda ujrzy swiatlo dzienne.

Czytaj także

Wotum zaufania dla rządu. Będą kolejne wnioski o odwołanie ministrów

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 10:43
Gorąca atmosfera po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu. Opozycja zapowiada, że nie złoży broni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera taśmowa. Prokuratura pokaże film z akcji we "Wprost"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 11:27
Prokuratura o godzinie 13 pokaże nagrania z akcji we "Wprost", kiedy funkcjonariusze ABW bezskutecznie próbowali uzyskać nośniki z nagraniami rozmów polityków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Godson popiera rząd i rezygnuje ze stanowiska w Polsce Razem. "Tak zrobiłby Jezus"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 13:27
Podczas środowego głosowania nad wotum zaufania dla rządu kilka głosów poparcia okazało się dużą niespodzianką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS złożył wniosek o konstruktywne wotum nieufności. Gliński kandydatem na premiera

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 13:05
Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu - poinformował prezes partii Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nowelizacja ustawy o NBP jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 10:58
Rząd przyjął projekt założeń do zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim. O tym właśnie dokumencie rozmawiano w czasie tzw. afery taśmowej. Sprawa zmian w ustawie o NBP pojawia się na upublicznionym przez "Wprost" nagraniu, na którym słychać, jak szef MSW i prezes NBP rozmawiają o możliwym wsparciu przez bank centralny budżetu państwa, kilka miesięcy przed wyborami.
rozwiń zwiń