X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szef NFZ o klauzuli sumienia: nie każdy szpital musi wykonywać każdy zabieg

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 13:14
Według prezesa NFZ Tadeusza Jędrzejczyka, klauzula sumienia nie jest w Polsce problemem. Jak zaznacza, w ubiegłym roku nie było żadnej skargi, wynikającej z niedopełnienia obowiązków przez lekarza z powodu klauzuli, a w tym odnotowano tylko jedną.
Audio
  • Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk o pakiecie kolejkowym i klauzuli sumienia (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk
Prezes NFZ Tadeusz JędrzejczykFoto: Wojciech Kusiński/PR

Tegoroczna skarga dotyczyła sprawy prof. Bogdana Chazana, który odmówił wykonania zabiegu aborcji u pacjentki, która miała do tego wskazania. Nie powiedział jej również, gdzie taki zabieg może być u niej przeprowadzony. Nie dopełnił więc obowiązków wynikających z przepisów prawa.

NFZ nałożył karę w wysokości 70 tys. zł na szpital Świętej Rodziny w Warszawie, którym zarządzał prof. Chazan. - Dotyczyło to wykonania umowy, my oceniamy nie kwestię deklaracji wiary, nie kwestię sumienia. Klauzula sumienia jest prawem i my ją absolutnie szanujemy - powiedział w radiowej Jedynce prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk.

W odniesieniu do przypadków, gdy całe szpitale chcą powołać się na klauzulę sumienia i odmówić realizacji jakiegoś świadczenia, powiedział on, że rozwiązanie umowy z placówką jest ostatecznością. Jak zaznaczył Jędrzejczyk, nie ma takiej sytuacji, że każdy szpital wykonuje każdy rodzaj zabiegów, bo różne oddziały specjalizują się w konkretnych usługach. Jak dodał, ważne jest monitorowanie dostępności danego świadczenia dla pacjenta.

- Jeśli chodzi o rzadsze procedury, to nie musi być w każdym szpitalu wykonywana - powiedział szef NFZ.

W zeszłym tygodniu Sejm i Senat w błyskawicznym tempie zatwierdziły tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny. Mają one doprowadzić do lepszej dostępności usług medycznych, szybszego diagnozowania nowotworów i skuteczniejszego leczenia pacjentów chorych na raka.

Pojawiają się zarzuty, że w budżecie NFZ nie ma dodatkowych środków na ten cel. Tadeusz Jędrzejczyk uspokajał jednak, że pieniądze są, ponieważ zaplanowany na 2015 roku wzrost wydatków na leczenie wynosi 1,6 mld zł i część z tych środków będzie tak przesunięta, by służyć realizacji celów wynikających z pakietów.

- Pakiet kolejkowy zawiera się w zdefiniowanych metodach i funkcjach leczenia, czyli w leczeniu szpitalnym, opiece ambulatoryjnej i w podstawowej opiece zdrowotnej - wyjaśnił.

Jak dodał, finansowo nie musi to być bardzo duże obciążenie, ponieważ szybsza diagnoza to mniejsze koszty leczenia. Szef NFZ podkreślił też, że nowe pakiety nie oznaczają dla placówek medycznych dodatkowych obowiązków. - Chodzi o premiowanie tych zachowań, które zapewniają lepszą dostępność i szybsze, sprawniejsze działanie - powiedział.

Tadeusz Jędrzejczyk mówił także o pracach nad ustawą o leczeniu transgranicznym. Jak zapowiedział, prawdopodobnie już jesienią docelowy model stanie się faktem.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

>>>Zapis całej rozmowy

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

bk/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NIK źle ocenia nocną i świąteczną opiekę zdrowotną

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 12:34
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest źle zorganizowana, co może zagrażać bezpieczeństwu zdrowotnemu pacjentów, przynosi świadczeniodawcom nienależny zysk, a także stratę finansową dla NFZ - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja w Sejmie o klauzuli sumienia. "Dobry lekarz musi być dobrym człowiekiem"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 23:00
O obowiązkach lekarza wynikających z klauzuli sumienia, etycznym aspekcie odmowy przeprowadzenia aborcji przez lekarzy i potrzebie zmian przepisów związanych z klauzulą rozmawiali we wtorek w Sejmie eksperci z dziedziny etyki, prawa, medycyny i praw człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrazy poparcia dla prof. Chazana. Dostanie pracę wykładowcy w Olsztynie?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 13:40
Dziekan Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Wojciech Maksymowicz staje w obronie prof. Bogdana Chazana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy prof. Chazan powróci do szpitala im. Świętej Rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 10:11
W poniedziałek profesor Bogdan Chazan złoży do sądu pracy odwołanie od decyzji prezydent Warszawy, która pozbawiła go zatrudnienia - pisze "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń