70. rocznica Powstania Warszawskiego. "Wola jest symbolem paradoksu powstania"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 13:15
- Podczas Powstania Warszawskiego na Woli dokonano zbrodni, która nosi wszystkie znamiona ludobójstwa - mówiła w radiowej Jedynce Hanna Nowak-Radziejowska, kierowniczka Muzeum Woli w Warszawie.
Audio
  • Hanna Nowak-Radziejowska: Wola jest symbolem paradoksu powstania (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Hanna Nowak-Radziejowska mówiła w radiowej Jedynce o 70. rocznicy Powstania Warszawskiego i tzw. rzezi Woli
Hanna Nowak-Radziejowska mówiła w radiowej Jedynce o 70. rocznicy Powstania Warszawskiego i tzw. rzezi WoliFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Hanna Nowak-Radziejowska mówiła w radiowej Jedynce, że w datę 1 sierpnia wpisany jest pewnego rodzaju paradoks. - Dziś 1 sierpnia traktujemy jako rocznicę wolności, święto Warszawy, bo jest to moment ogromnego entuzjazmu. Można powiedzieć, że z perspektywy teorii polityki jest to taki dzień, w którym wspólnota polityczna rozpoczyna walkę o wolność - podkreśliła w Jedynce.

Nie inaczej jest na warszawskiej Woli, z którą związana jest Hanna Nowak-Radziejowska. W magazynie "Z kraju i ze świata" tłumaczyła, że "Wola jest właśnie symbolem paradoksu Powstania Warszawskiego".

70. rocznica Powstania Warszawskiego w Jedynce >>>

- Na początku, 5 sierpnia, rozpoczyna się rzeź, którą nazywamy "rzezią Woli". Hitler wydał rozkaz, by zniszczyć Warszawę. Szturm ruszył od zachodu, pod batutą Heinza Reinefartha, głównie ulicami Wolską i Górczewską - tłumaczyła szefowa muzeum. - Ta zbrodnia nosi wszystkie znamiona ludobójstwa, znamiona zbrodni totalitarnej. Dzisiaj mówimy, że w ciągu kilku dni zamordowano ponad 30 tysięcy osób - dodała.

5 sierpnia 2014 roku o godz. 20  w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa będąca współczesną próbą przemyślenia odpowiedzialności Heinza Reinefartha. Zdaniem Hanny Nowak-Radziejowskiej w świadomości mieszkańców Warszawy "rzeź Woli" praktycznie nie funkcjonuje.

- Tu chodzi o traumę, którą można opowiadać na pewnych poziomach, ale jest to przede wszystkim spojrzenie na to wydarzenie jako na zbrodnię, za którą nikt nie został skazany - wyjaśniła animatorka kultury.

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

mr/asz

Czytaj także

Wystawa o Powstaniu Warszawskim w Berlinie. "Totalitaryzm bezsilny wobec marzeń"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 15:09
Niezwykła wystawa w niezwykłym miejscu. Na kilka dni przed 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Berlinie w muzeum "Topografii Terroru" prezydenci Polski i Niemiec - Bronisław Komorowski i Joachim Gauck otworzyli wystawę poświęconą bitwie o Warszawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent odznaczył powstańców warszawskich: Polska i Europa są waszymi dłużnikami

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:51
Ponad czterdziestu powstańców warszawskich i osób związanych z pielęgnowaniem pamięci o niepodległościowym zrywie stolicy odebrało w środę z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczenia państwowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70. rocznica Powstania Warszawskiego. Powstańcy apelują o godne uczczenie rocznicy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 14:28
Kombatanci nie chcą demonstracji politycznych przed pomnikiem Gloria Victis na Powązkach i proszą, aby w piątek panowała tam cisza i zaduma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Msza i Apel Poległych w przededniu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 21:09
Uroczystą mszą i Apelem Poległych w przededniu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono pamięć powstańców i ofiar cywilnych. - Oby już nigdy nie było zabitych, rannych, okaleczonych i osieroconych - apelował bp polowy WP Józef Guzdek.
rozwiń zwiń