Prof. Koszel: 17 września Sowieci wieźli na czołgach biało-czerwone sztandary

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 13:50
- Armia Czerwona wkraczając do Polski posunęła się do mistyfikacji. Tłumaczyła, że jest naszym sojusznikiem przeciwko armii hitlerowskiej - mówi w radiowej Jedynce profesor Bogdan Koszel, historyk i politolog.
Audio
  • Profesor Bogdan Koszel o ataku Związku Sowieckiego na Polskę (Jedynka/"Z kraju i ze świata")
17 września 1939 roku Związek Radziecki zaatakował Polskę
17 września 1939 roku Związek Radziecki zaatakował PolskęFoto: Wikipedia, domena publiczna

17 września 1939 Stalin rzucił na Polskę gigantyczne siły, dużo większe niż użyli Niemcy na zachodzie. Granice przekroczyło 620 tysięcy żołnierzy. - To była olbrzymia machina wojenna wystawiona przeciwko Polsce, która w tym czasie znajdowała się w agonii militarnej, bo wojna właściwie była już przegrana - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" profesor Bogdan Koszel.

Już w pierwszym dniu inwazji Naczelny Wódz wydał rozkaz, w którym nakazał walkę z Sowietami tylko, jeśli będą próby rozbrojenia polskich oddziałów lub zostaną one zaatakowane. - Żołnierze sowieccy wielokrotnie jednak posuwali się do mistyfikacji i tłumaczyli, że jako sojusznicy występują przeciwko armii hitlerowskiej. Nawet na czołgach wieźli flagi radziecką i polską. To prowadziło do dezorientacji polskich jednostek - wyjaśnia profesor Koszel.

Zapraszamy do serwisu "1939 - rok pokoju, rok wojny" >>>

Gość radiowej Jedynki przypomina, że o tajnym porozumieniu Sowietów z Niemcami, jeszcze przed wybuchem wojny, wiedzieli Amerykanie, Francuzi i Włosi. Sojusznicy Polski nie podzielili się jednak tą wiedzą i informacja była tajemnicą zarówno dla dowództwa, jak i ministra spraw zagrabnicznych Józefa Becka. - To był duży błąd zachodnich aliantów. Prawdopodobnie chodziło im o uniknięcie rozgardiaszu lub o to, żeby Polska nie poddała się Hitlerowi. Fakt pozostaje faktem - wiedzieli, ale Polaków nie poinformowali - powiedział Koszel.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

Zobacz serwis specjalny poświęcony II wojnie światowej >>>

iz/ag

Czytaj także

Odnaleziono nieznany dokument katyński z 1945 roku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 10:58
Badaczka Krystyna Piórkowska odnalazła w archiwum USA zeznanie amerykańskiego żołnierza potwierdzające sowiecką odpowiedzialność za zbrodnię katyńską. Swoje odkrycie zaprezentuje w środę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN: Rosjanie jeśli wiedzą o 17 września, to odrzucają ten fakt

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 08:14
- Rosjanie nie przyjmują do wiadomości, że w 1939 roku ich żołnierze defilowali ramię w ramię z hitlerowcami - mówi w radiowej Jedynce szef IPN Łukasz Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historie zapamiętane. Sowieci niszczyli wszystko, co związane z państwem polskim

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 09:09
17 września przypada 75. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. W cyklu "Historie zapamiętane" świadkowie tamtych dni opowiadają o życiu podczas okupacji.
rozwiń zwiń