Waszczykowski: reforma ONZ nie może być inicjowana przez taki kraj jak Polska

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 13:00
W ocenie polityka Prawa i Sprawiedliwości, aby coś się zmieniło w tej organizacji musi tego chcieć duża grupa państw, wśród których znajdą się mocarstwa.
Audio
  • Witold Waszczykowski z PiS o ONZ (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Polska opowiada się za reformą Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas swojego wystąpienia na 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Stwierdził, że Rada okazała się mało skuteczna w obliczu konfliktów na Ukrainie i w innych regionach świata.
- Były próby reform. (...) To się działo po wielkiej tragedii, po atakach terrorystycznych na Stany Zjednoczone. Wówczas mocarstwa były bardziej zjednoczone w tej walce przeciwko terroryzmowi. Nie udało się jednak zreformować ONZ. Nie ma możliwości, by organizację teraz zreformować, gdy jest takie napięcie między mocarstwami na tle konfliktu rosyjsko-ukraińskiego - powiedział gość audycji "Z kraju i ze świata" Witold Waszczykowski z PiS.
Zdaniem Waszczykowskiego, reforma Organizacji Narodów Zjednoczonych nie może być inicjowana przez taki kraj jak Polska. - To musi być duża grupa państw, z gronem mocarstw. Wówczas Polska może być rzecznikiem takiej grupy, ale samodzielnie inicjując nie damy rady zreformować takiego molocha - stwierdził.

>>>Zapis całej rozmowy

W ocenie gościa radiowej Jedynki, ONZ ma kilka problemów. Jednym z nich jest to, że państwa mają rozbieżne interesy, jest między nimi rywalizacja i trudno znaleźć wspólny mianownik. Po drugie - organizacja została stworzona pod koniec II wojny światowej, odzwierciedla zupełnie inną sytuację, inny układ sił w świecie niż panujący obecnie.

Jednocześnie polityk PiS zwrócił uwagę, że obok "sparaliżowanej Rady Bezpieczeństwa i Zgromadzenia Ogólnego", w ONZ funkcjonuje cały system wyspecjalizowanych agend, które dobrze realizują swoje cele.
Wysłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Krzysztof Grzesiowski.

kk/ag

Czytaj także

Tomasz Nałęcz o wystąpieniu prezydenta RP w ONZ

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 07:50
Ostatniego dnia wizyty w USA prezydent Bronisław Komorowski zabierze głos podczas Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Bronisław Komorowski na forum ONZ

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 08:05
W Nowym Jorku trwa forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. W środę przemawiał prezydent USA Barack Obama. Na dziś zaplanowane jest wystąpienie prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski: agresja na Ukrainie to podeptanie wartości ONZ

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 23:59
Prezydent Bronisław Komorowski mówił na sesji ONZ, że aneksja Krymu przez Rosję i wojna na Ukrainie to zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy. Wezwał do reformy Rady Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń