Wielki koncert na otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej PR

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 13:49
- Akustyka jest tu najlepsza w całej Polsce, jeśli nie w Europie - mówią o swojej nowej siedzibie muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Otwarcie obiektu w Katowicach uświetni wielki koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.
Audio
  • Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zachwyciła muzyków (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Nowy obiekt Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia
Nowy obiekt Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego RadiaFoto: materiały prasowe

Już 1 października odbędzie się pierwszy koncert w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Muzycy przyznali, że nie mogą się doczekać. Sala koncertowa jest znacznie większa od poprzedniej. Wszyscy zachwycają się też znakomitą akustyką. - Myślę, że będzie nam się tutaj wspaniale grało. Będzie to nasz prawdziwy dom - powiedziała jedna z członkini orkiestry.

- Świadomość tego, że akustyka w sali koncertowej jest absolutnie najważniejsza, towarzyszy nam od samego początku doświadczeń związanych z architekturą muzyki - powiedział Tomasz Konior, architekt nowej siedziby NOSPR. Jak dodał, taka przestrzeń powstaje po to, by melomani w sposób wyjątkowy doświadczali muzyki. Architektura jest dla niej tłem.

W nowym budynku znajdują się dwie sale koncertowe. Duża pomieści 1800 osób, a kameralna - 300. W wystroju dominuje brzozowe drewno połączone z egzotycznymi gatunkami i uformowany w falujące struktury beton. Oprócz doznań muzycznych, w salach zadbano także o oprawę wizualną. Dzięki 500 reflektorom można wzbogacić koncert o niezwykłe efekty świetlne. Pod sufitem wielkiej sali koncertowej umieszczono specjalny plafon, którego kształt ma wpływ na rozchodzenie się dźwięku.

Przez cały czas, od etapu projektowania nowej siedziby NOSPR, pracami interesowały się wybitne osobistości świata muzyki - pianista Krystian Zimerman oraz kompozytor Krzysztof Penderecki. Obaj bywali na placu budowy i wspierali architektów opiniami i spostrzeżeniami.

Otwarcie nowej siedziby NOSPR odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Muzyki. Obie te okazje uświetni wielki koncert, podczas którego melomani usłyszą muzykę dawną i nową w wykonaniu wybitnych gości. Wystąpi Krystian Zimerman, ale też artyści różnych narodowości oraz pokoleń - m.in. nestor scen operowych, Wiesław Ochman i młoda, ale utytułowana już absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, Ewa Tracz.

Międzynarodowy Dzień Muzyki - koncert w siedzibie NOSPR:

Witold Lutosławski - Tryptyk śląski

Krzysztof Penderecki - Przebudzenie Jakuba

Wojciech Kilar - Siwa mgła

Henryk Mikołaj Górecki -Trzy tańce

Johannes Brahms - I Koncert fortepianowy

Ludwig van Beethoven - IX Symfonia

Materiał przygotowała Joanna Opas.

(materiały prasowe, bk)

Czytaj także

Irek Dudek i NOSPR będą razem grali bluesa

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 16:00
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zagra wraz z Ireneuszem Dudkiem koncert podczas festiwalu Rawa Blues.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Symfonia Polskiego Radia ma nową siedzibę

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 17:11
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia ma nową siedzibę. Formalnym adresem orkiestry jest teraz plac Kilara 1 w Katowicach. Inicjatorem budowy nowej sali NOSPR był prof. Wojciech Kilar. Oficjalne otwarcie 1 października, które uświetnią występy między innymi Krystiana Zimermana, Wiesława Ochmana i Ewy Tracz.
rozwiń zwiń