X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Adam Bodnar: laureat Pokojowej Nagrody Nobla zaczynał od najazdów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 13:42
- Pakistanka była wymieniana wcześniej, stała się osobą powszechnie znaną w świecie międzynarodowym. Większą niespodzianką jest Pokojowa Nagroda Nobla dla Kailasha Satyarthi - ocenił w radiowej Jedynce Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Audio
  • Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o laureatach Pokojowej Nagrody Nobla (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Kailash Satyarthi, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2014
Kailash Satyarthi, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2014Foto: PAP/EPA/MONEY SHARMA

- Postać Hindusa mogła nie być rozpoznawalna szerzej, zwłaszcza w takim kraju jak Polska, gdzie o problemach w Azji mniej się rozmawia. Ale biorąc pod uwagę jego dokonania, trudno mówić, że to nagroda niezasłużona – powiedział Adam Bodnar w magazynie "Z kraju i ze świata", komentując decyzję Komitetu Noblowskiego o przyznaniu pokojowej nagrody Pakistance Malali Yousafza i Kailashowi Satyathiemu. Przypomniał, że nagrodzony zaczynając pracę na rzecz praw człowieka, działał na pograniczu prawa i dokonywał najazdów na fabryki, z których uwalniał pracujące niewolniczo dzieci.

NAGRODY NOBLA 2014 - zobacz serwis specjalny >>>

Gość audycji przyznał, że w ostatnich latach pokojowa nagroda Nobla była mocno upolityczniona – uhonorowano Baracka Obamę, Unię Europejską i organizację zajmującą się walką z bronią chemiczną. - To sprawiało wrażenie, że nagroda nie odnosi się do osób, które każdego dnia ryzykują  życiem i zdrowiem, by walczyć o lepsze szanse dla innych – powiedział na antenie Jedynki.

Podkreślił, że zarówno Malala Yousafza jak i Kailash Satyarthi nie mogą czuć się bezpiecznie. Życie mieszkającej obecnie w Birmingham Malali byłoby zagrożone w Pakistanie, ale Hindusowi też wielokrotnie grożono śmiercią, a jego współpracownicy stracili życie. Stało się tak, bo Satyarthi uderza w interesy korporacji oraz właścicieli fabryk i plantacji, które korzystają z niewolniczej pracy dzieci.

Adam Bodnar wskazał, że działalność Hindusa ma też przełożenie na Polskę – Kailash Satyarthi założył organizację Rugmark zajmującą się certyfikowaniem dywanów, które zostały stworzone bez wykorzystania pracy dzieci. Każdy z nas może to sprawdzić przy zakupie.

Gość radiowej Jedynki zauważył, że tegoroczna nagroda może też mieć wymiar symboliczny. Laureaci zajmują się edukacją i wyzwoleniem dzieci i to może właśnie przyszłe pokolenia indyjskie i pakistańskie doprowadzą do pokoju między tymi krajami i zakończenia konfliktu o Kaszmir.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

" Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pokojowy Nobel dla Malali Yousafzai i Kailasha Satyarthi. Za walkę o prawa dzieci

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 15:52
W uzasadnieniu Komitet Noblowski podkreślił ich zasługi w szerzeniu edukacji i walkę z przemocą wobec dzieci - przekazał Thorbjorn Jagland, przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureatka Pokojowego Nobla Malala Yousafzai o nagrodzie dowiedziała się podczas lekcji

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 12:00
17-letnia Malala Yousafzai uczęszcza do Edgbaston High School, prywatnej szkoły w ekskluzywnej części Birmingham.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokojowa nagroda dla walczących o prawa dzieci. "To piękny Nobel"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 14:58
- To bardzo dobra decyzja - mówi o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla dla Malali Yousefzai z Pakistanu mówi Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa o Pokojowym Noblu: ta decyzja pokazuje, gdzie naprawdę są wielkie problemy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 13:12
- Decyzja komitetu Noblowskiego pokazuje gdzie naprawdę są problemy i jak tamten rejon odstaje od Europy - mówi Radiu Gdańsk Lech Wałęsa laureat pokojowego Nobla z 1983 roku.
rozwiń zwiń