Jerzy Gwiżdż: samorząd to nie jest wielka polityka

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 13:34
- Rządzić przy pomocy partii, to znaczy prędzej czy później popaść od niej w zależność - mówił w Jedynce kandydat w wyborach samorządowych na radnego Nowego Sącza i były poseł Jerzy Gwiżdż.
Audio
  • Jerzy Gwiżdż o wyborach samorządowych (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Ratusz w Nowym Sączu. Jerzy Gwiżdż jest kandydatem na radnego Nowego Sącza
Ratusz w Nowym Sączu. Jerzy Gwiżdż jest kandydatem na radnego Nowego SączaFoto: Adam Dziura Adziura/Wikipedia

Aktualny wiceprezydent Nowego Sącza przyznał w Jedynce, że lista rzeczy do zrobienia w mieście jest długa, ale skraca się z każdym rokiem. - W ciągu 25 lat istnienia władza samorządowa może się pochwalić bardzo konkretnymi osiągnięciami. Polska zyskuje swoje oblicze nie dlatego, że w Sejmie uchwala się ustawy, tylko dlatego, że potrafi się z nich wyciągnąć to, co dobre i zastosować w praktyce - powiedział były poseł.

Na liście rzeczy do załatwienia w Nowym Sączu znajdują się m.in. drogi. Chodzi o północną i zachodnią obwodnicę miasta. - Nie wszystko w tym względzie zależy od gminy i miasta. Wiele decyzji zapada poza naszą gminą np. w Krakowie i w Warszawie. Te decyzje nie zawsze idą w kierunku, którego oczekują mieszkańcy - tłumaczył gość magazynu "Z kraju i ze świata".

Jego zdaniem, w Polsce brakuje wspólnej polityki regionalnej, która byłaby taka sama w stolicy regionu oraz w poszczególnych gminach. - Brak współdziałania na etapie tworzenia planów, a potem ich realizacji i dotrzymywania słowa - wyjaśniał w rozmowie Krzysztofem Rzymanem. Dodał, że nie doczekaliśmy się centralnej instytucji, która reprezentowałaby samorząd i byłaby partnerem dla rządu. - Jeszcze za czasów prezydenta Lecha Wałęsy była próba stworzenia takiego ciała. Wydaje mi się, że dzisiaj najbardziej brakuje dobrych relacji między terenem, regionem i centralą - podsumował Gwiżdż.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

tj/asz

Komentarze1
aby dodać komentarz
słuchacz12352014-10-27 19:45 Zgłoś
Nowy Sącz to piękne miasto, rozwijające się z roku na rok i to właśnie dzięki obecnej władzy. Takich ludzi jak Pan Gwiżdż nam potrzeba !

Czytaj także

Wybory samorządowe: kilkanaście głosów może wystarczyć do zdobycia mandatu radnego

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 22:00
Po raz pierwszy wybory do rad we wszystkich gminach, oprócz miast na prawach powiatu, odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. W małych gminach może się zdarzyć, że żeby został radnym wystarczy kilkanaście głosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław: Rafał Dutkiewicz w koalicji z PO

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 05:00
Budowa szkół, przedszkoli i żłobków, inwestycje w infrastrukturę drogową w mieście i sieć ścieżek rowerowych oraz wspieranie gospodarki opartej na wiedzy to niektóre z elementów programu wyborczego KWW Rafał Dutkiewicz z Platformą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazowsze: 1026 kandydatów zawalczy o mandat wójta, burmistrza, prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 22:00
Największe emocje budzą wybory prezydenta Warszawy, ale ciekawe starcia kandydatów szykują się także m.in. w Płocku i Radomiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź: walka o fotel prezydenta rozstrzygnie się pomiędzy dwoma paniami?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 22:00
Według politologów, prezydenta miasta może wyłonić starcie dwóch kobiet. Zdaniem ekspertów, wszystko może się rozstrzygnąć pomiędzy kandydatkami PO i PiS.
rozwiń zwiń