Ekspert samorządowy: powiaty płacące janosikowe nie są najbogatsze

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 13:25
- Różnice w zamożności między powiatami nie do końca są takie, jak można sądzić na pierwszy rzut oka - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" ekspert samorządowy, doktor Aleksander Nelicki.
Audio
  • Ekspert samorządowy, doktor Aleksander Nelicki o janosikowym i finansowaniu samorządów (Z kraju i ze świata/Jedynka)

Janosikowe będzie obliczane w sposób łagodniejszy dla Mazowsza - taki będzie skutek nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego uchwalonej w czwartek przez Sejm.

<<< Janosikowe: Sejm uchwalił zmiany korzystne dla Mazowsza>>>

W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.

Doktor Aleksander Nelicki mówi, "to nie jest tak, że powiaty płacące janosikowe są najbogatsze. Tutaj prawdopodobnie są najbogatsi obywatele, ale dochody powiatów już niekoniecznie - podkreśla ekspert samorządowy.

- Cała ta tak zwana zamożność jednostki samorządowej, która ma płacić janosikowe jest definiowana przez wysokość dochodów z podatków, a często jest tak, że inne jednostki, które mają dochody podatkowe stosunkowo niewysokie, mają bardzo wysokie dochody z innych źródeł i te powiaty płacące janosikowe, często są powiatami z końca stawki - zaznacza gość Jedynki.

Gość audycji "Z kraju i ze świata" odniósł się także do kwestii finansowania samorządów przez państwo. - Konstytucja pisze wprost, iż pieniądze, które państwo przekazuje samorządom mają być odpowiednie do zadań, które te samorządy otrzymały do wykonania, natomiast nie dysponujemy w Polsce żadną wiedzą, czy tak dzieje się rzeczywiście - ocenia dr. Aleksander Nelicki.

Wybory samorządowe 2014 - czytaj więcej >>>

Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

(kh/asz/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Struzik: wyrok sądu w sprawie janosikowego przyjmuję z satysfakcją

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 16:04
- Nie może być tak, że mamy spadek dochodów, a z drugiej strony płacimy daniny tak, jakbyśmy byli krezusami - mówił w radiowej Jedynce marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik z PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok ws. janosikowego. "Mazowsze może wyjść z długów"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 15:47
To dobra decyzja sądu. Tak o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił decyzję ministra finansów nakazującą Mazowszu spłatę czterech rat janosikowego, mówią politycy z Mazowsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Warszawy o wyroku ws. janosikowego: bardzo dobra informacja

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 19:27
Mazowsze nie musi płacić czterech, zaległych, rat janosikowego. Taką decyzję podjął dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny, który orzekł, że ubiegłoroczne należności były zbyt wysokie, a ich egzekucja utrudniła województwu wykonywanie obowiązków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janosikowe: Sejm uchwalił zmiany korzystne dla Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 14:45
Janosikowe będzie obliczane w sposób łagodniejszy dla Mazowsza - taki będzie skutek nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego uchwalonej w czwartek przez Sejm.
rozwiń zwiń