Kandydat do sejmiku Mazowsza: trzeba zmienić podejście polityków do obywateli

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 13:13
- Sprawy powinny być traktowane od dołu do góry, czyli wychodzić od obywatela. Polityk jest zatrudnionym przez obywatela człowiekiem od załatwiania jego spraw, nie od narzucania mu swojej woli - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" wiceprzewodniczący zarządu Demokracji Bezpośredniej, Dominik Hernik.
Audio
  • Dominik Hernik z Demokracji Bezpośredniej o postulatach stowarzyszenia (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Kandydat do sejmiku Mazowsza: trzeba zmienić podejście polityków do obywateli
Foto: Glow Images/East News

Kandydat do sejmiku województwa mazowieckiego mówi, że "trzeba dać obywatelom narzędzia do decydowania o ich własności w państwie, czyli samorządzie".

- Pierwszym punktem naszego programu w wyborach samorządowych jest demokracja lokalna, którą chcemy rozwijać, właśnie między innymi poprzez mechanizmy budżetów obywatelskich i mechanizmy konsultacji społecznych - mówi Dominik Hernik. Dodaje, że mechanizmy umożliwiające obywatelom uczestniczenie w decyzjach podejmowanych przez samorząd już istnieją, "przykładem jest chociażby warszawski budżet obywatelski".

Zdaniem gościa radiowej Jedynki, o wszystkich inwestycjach powinni decydować w całości obywatele. - Obywatele najlepiej wiedzą jakie problemy należy rozwiązywać, gdzie występują braki. Nie ma żadnego powodu, aby to politycy narzucali nam swoją wolę - podkreśla Dominik Hernik.

Gość audycji "Z kraju i ze świata" mówi, że należy znaleźć sposób, aby dowiedzieć się, jakie są pomysły i postulaty zwykłych obywateli. - Metodą na to nie są wybory raz na cztery lata, tylko systemy partycypacji, konsultacje, budżety - wylicza.

Stowarzyszenie Demokracja Bezpośredniej postuluje także m.in. wprowadzenie waluty lokalnej. - Oprócz powszechnie akceptowalnej i wymienianej na inne waluty krajowej, powinny funkcjonować środki płatnicze lokalne - mówi Dominik Hernik.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

(kh)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory samorządowe 2014. Jedenastu chętnych na fotel prezydenta Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 08:14
- Zarejestrowano już wszystkich kandydatów - poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Maciej Schulz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Guział: straż miejską w Warszawie należy rozwiązać

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 09:14
- Straż miejska jest dzisiaj formacją, która kojarzy się raczej z katowaniem obywateli, a nie z pomaganiem im - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce burmistrz stołecznego Ursynowa Piotr Guział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Wipler chce likwidacji straży miejskiej. "Patologiczne działania"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 17:15
Kandydat Nowej Prawicy na prezydenta Warszawy Przemysław Wipler twierdzi, że należy zlikwidować straż miejską, której działanie jest - jego zdaniem - "często patologiczne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazowsze: 1026 kandydatów zawalczy o mandat wójta, burmistrza, prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 22:00
Największe emocje budzą wybory prezydenta Warszawy, ale ciekawe starcia kandydatów szykują się także m.in. w Płocku i Radomiu.
rozwiń zwiń