Sukces czy klęska Polski - spór po szczycie klimatycznym Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 14:15
Sukces będzie nie wtedy, gdy to ogłosimy, jak zrobiła pani premier Kopacz, lecz gdy zaczniemy rozwiązywać problemy w energetyce - mówi w radiowej Jedynce europoseł Janusz Zemke z SLD. Andrzej Grzyb z PSL podkreśla, że na gruntowną modernizację polskiej energetyki potrzeba dużo czasu.
Audio
  • Janusz Zemke z SLD i Andrzej Grzyb z PSL o szczycie klimatycznym w Brukseli (Jedynka/"Europejskie południe")
Zależna od węgla Elektrociepłownia Siekierki w Warszawie jest największa w Polsce i druga co do wielkości w Europie
Zależna od węgla Elektrociepłownia Siekierki w Warszawie jest największa w Polsce i druga co do wielkości w EuropieFoto: PAP/Jakub Kamiński

Czy Polska ma szansę dotrzymać najnowszych ustaleń Unii Europejskiej ws. redukcji emisji dwutlenku węgla? Jak to wpłynie na ceny energii w kraju, którego energetyka opiera się przede wszystkim na spalaniu węgla? W audycji "Europejskie południe" w radiowej Jedynce dyskutowali o tym dwaj europosłowie: Janusz Zemke (SLD) i Andrzej Grzyb (PSL).

- Bardzo mnie denerwuje, że jak kończy się jakiś szczyt, to jego uczestnicy od razu mówią, że odnieśliśmy sukces, tak jak zrobiła pani premier Kopacz - mówi europoseł  Zemke. - Dzielny rząd sam o sobie mówi dobrze - ironizuje polityk opozycji.

Według niego, zamiast używać takich propagandowych formułek, rząd powinien mówić o rozwiązywaniu problemów naszej energetyki, a tych jest wiele. Jakich? Polityk SLD wymienia trzy najważniejsze. Po pierwsze: inwestycje w modernizację elektrowni bazujących na węglu kamiennym.  Po drugie - czy powstający od dawna terminal na skroplony gaz w Świnoujściu w końcu powstanie, "czy tylko powstaje"?  Mógłby on pozwolić Polsce częściowo uniezależnić się od dostaw gazu ziemnego z Rosji. Po trzecie: czy nasz kraj zacznie budowę elektrowni atomowej?

- Ważne, żeby mieć wizję zmian. Sukces będzie wtedy, gdy przebudujemy naszą energetykę, a ceny energii nie będą rosły - podsumowuje Janusz Zemke.

Andrzej Grzyb  z koalicyjnego PSL podkreśla  że na gruntowną modernizację polskiej energetyki potrzeba duzo czasu, ale musi być ona zrobiona niezależnie od postanowień szczytu EU - nawet gdyby nie było unijnych celów klimatyczno-energetycznych, wytyczonych do roku 2030.

Europoseł PSL zauważa, że węgla się nie da się w szybki sposób zastąpić, jako źródła energii. Grzyb zwraca uwagę, że rola węgla wzrosła w ostatnim czasie w Niemczech - wobec zmniejszenia udziału atomu. W dodatku, polityka Rosji sprawia, że zostało zachwiane bezpieczeństwo dostaw gazu .

- To jawny dowód, że źródła energii stały się swoistą bronią ekonomiczną w relacjach między państwami, że nie jest to dziedzina, którą rządzą tylko mechanizmy rynkowe - podkreśla.

Grzyb uważa jednak, że Polska ma szansę zmieścić się w celach wyznaczonych przez Unię. Rozwiązań niekoniecznie trzeba szukać w alternatywnych źródłach energii. Przykład? Zmiana technologii spalania  węgla w elektrowniach pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla o 30 proc.

Grzyb odniósł się także do zarzutów opozycji, głównie PIS, który twierdzi, że w wyniku wzięcia na siebie zobowiązań o redukcji CO2 przez Polskę, ceny energii w naszym kraju wzrosną drastycznie. PIS uważa, że premier Ewa Kopacz powinna stanąć przed Trybunałem Stanu za to, że nie zawetowała celów klimatycznych UE.

-  Nikt nie jest w stanie określić, jakie będą ceny energii, na obecnym etapie decyzyjnym to nie może być precyzyjne i jasne - oznajmił Grzyb.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

JU/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Porozumienie klimatyczne w Brukseli. Premier Kopacz: negocjacje były ciężkie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 09:30
Nie będzie dodatkowych obciążeń dla Polski w związku z nowymi ramami polityki energetyczno-klimatycznej UE - powiedziała w Brukseli premier Ewa Kopacz po zakończeniu pierwszego dnia obrad unijnego szczytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Kopacz: wracamy z tarczą ze szczytu w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 17:26
Dostaliśmy 100 procent tego z czym jechaliśmy - mówiła premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej w Brukseli podsumowującej unijny szczyt klimatyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt OZERISE: jak wybrać optymalny miks energetyczny?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 10:16
Rolnictwo jest jednym z kluczowych obszarów dla rozwoju OZE w Polsce. Nie tylko potrzebuje coraz większych ilości energii, ale również jest sektorem uprzywilejowanym pod względem jej pozyskania ze źródeł odnawialnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS o efektach szczytu klimatycznego: nie było weta, wzrosną ceny energii

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 17:45
Większe koszty dla polskiej gospodarki, wyższe ceny energii dla konsumentów - to według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego rezultaty porozumienia, które Ewa Kopacz podpisała na szczycie klimatycznym w Brukseli.
rozwiń zwiń