X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sukces czy klęska Polski - spór po szczycie klimatycznym Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 14:15
Sukces będzie nie wtedy, gdy to ogłosimy, jak zrobiła pani premier Kopacz, lecz gdy zaczniemy rozwiązywać problemy w energetyce - mówi w radiowej Jedynce europoseł Janusz Zemke z SLD. Andrzej Grzyb z PSL podkreśla, że na gruntowną modernizację polskiej energetyki potrzeba dużo czasu.
Audio
  • Janusz Zemke z SLD i Andrzej Grzyb z PSL o szczycie klimatycznym w Brukseli (Jedynka/"Europejskie południe")
Zależna od węgla Elektrociepłownia Siekierki w Warszawie jest największa w Polsce i druga co do wielkości w Europie
Zależna od węgla Elektrociepłownia Siekierki w Warszawie jest największa w Polsce i druga co do wielkości w EuropieFoto: PAP/Jakub Kamiński

Czy Polska ma szansę dotrzymać najnowszych ustaleń Unii Europejskiej ws. redukcji emisji dwutlenku węgla? Jak to wpłynie na ceny energii w kraju, którego energetyka opiera się przede wszystkim na spalaniu węgla? W audycji "Europejskie południe" w radiowej Jedynce dyskutowali o tym dwaj europosłowie: Janusz Zemke (SLD) i Andrzej Grzyb (PSL).

- Bardzo mnie denerwuje, że jak kończy się jakiś szczyt, to jego uczestnicy od razu mówią, że odnieśliśmy sukces, tak jak zrobiła pani premier Kopacz - mówi europoseł  Zemke. - Dzielny rząd sam o sobie mówi dobrze - ironizuje polityk opozycji.

Według niego, zamiast używać takich propagandowych formułek, rząd powinien mówić o rozwiązywaniu problemów naszej energetyki, a tych jest wiele. Jakich? Polityk SLD wymienia trzy najważniejsze. Po pierwsze: inwestycje w modernizację elektrowni bazujących na węglu kamiennym.  Po drugie - czy powstający od dawna terminal na skroplony gaz w Świnoujściu w końcu powstanie, "czy tylko powstaje"?  Mógłby on pozwolić Polsce częściowo uniezależnić się od dostaw gazu ziemnego z Rosji. Po trzecie: czy nasz kraj zacznie budowę elektrowni atomowej?

- Ważne, żeby mieć wizję zmian. Sukces będzie wtedy, gdy przebudujemy naszą energetykę, a ceny energii nie będą rosły - podsumowuje Janusz Zemke.

Andrzej Grzyb  z koalicyjnego PSL podkreśla  że na gruntowną modernizację polskiej energetyki potrzeba duzo czasu, ale musi być ona zrobiona niezależnie od postanowień szczytu EU - nawet gdyby nie było unijnych celów klimatyczno-energetycznych, wytyczonych do roku 2030.

Europoseł PSL zauważa, że węgla się nie da się w szybki sposób zastąpić, jako źródła energii. Grzyb zwraca uwagę, że rola węgla wzrosła w ostatnim czasie w Niemczech - wobec zmniejszenia udziału atomu. W dodatku, polityka Rosji sprawia, że zostało zachwiane bezpieczeństwo dostaw gazu .

- To jawny dowód, że źródła energii stały się swoistą bronią ekonomiczną w relacjach między państwami, że nie jest to dziedzina, którą rządzą tylko mechanizmy rynkowe - podkreśla.

Grzyb uważa jednak, że Polska ma szansę zmieścić się w celach wyznaczonych przez Unię. Rozwiązań niekoniecznie trzeba szukać w alternatywnych źródłach energii. Przykład? Zmiana technologii spalania  węgla w elektrowniach pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla o 30 proc.

Grzyb odniósł się także do zarzutów opozycji, głównie PIS, który twierdzi, że w wyniku wzięcia na siebie zobowiązań o redukcji CO2 przez Polskę, ceny energii w naszym kraju wzrosną drastycznie. PIS uważa, że premier Ewa Kopacz powinna stanąć przed Trybunałem Stanu za to, że nie zawetowała celów klimatycznych UE.

-  Nikt nie jest w stanie określić, jakie będą ceny energii, na obecnym etapie decyzyjnym to nie może być precyzyjne i jasne - oznajmił Grzyb.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

JU/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Porozumienie klimatyczne w Brukseli. Premier Kopacz: negocjacje były ciężkie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 09:30
Nie będzie dodatkowych obciążeń dla Polski w związku z nowymi ramami polityki energetyczno-klimatycznej UE - powiedziała w Brukseli premier Ewa Kopacz po zakończeniu pierwszego dnia obrad unijnego szczytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Kopacz: wracamy z tarczą ze szczytu w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 17:26
Dostaliśmy 100 procent tego z czym jechaliśmy - mówiła premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej w Brukseli podsumowującej unijny szczyt klimatyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt OZERISE: jak wybrać optymalny miks energetyczny?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 10:16
Rolnictwo jest jednym z kluczowych obszarów dla rozwoju OZE w Polsce. Nie tylko potrzebuje coraz większych ilości energii, ale również jest sektorem uprzywilejowanym pod względem jej pozyskania ze źródeł odnawialnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS o efektach szczytu klimatycznego: nie było weta, wzrosną ceny energii

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 17:45
Większe koszty dla polskiej gospodarki, wyższe ceny energii dla konsumentów - to według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego rezultaty porozumienia, które Ewa Kopacz podpisała na szczycie klimatycznym w Brukseli.
rozwiń zwiń