Jan Tomasz Gross: Karski odczuwał głęboką empatię do Żydów

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 20:00
Zdaniem gościa magazynu "Z kraju i że świata", współczucie, którym wykazał w stosunku do Żydów Jan Karski nie było oczywistością podczas Holocaustu.
Audio
  • Jan Tomasz Gros o Janie Karskim (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Jan Karski przygotował raporty dla rządu RP na uchodźstwie oraz dla rządów zachodnich opisujące zagładę Żydów w Polsce
Jan Karski przygotował raporty dla rządu RP na uchodźstwie oraz dla rządów zachodnich opisujące zagładę Żydów w PolsceFoto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Historyk i socjolog, autor książek m.in. "Sąsiedzi" oraz "Strach" przypomniał m.in. dokumentalny film Claude’a Salzmana pt. "Shoah", w który wystąpił Karski. - Jego pomarszczona twarz, to, że w pewnym momencie zaczyna płakać. W tym, o czym mówił nie było ani jednego fałszywego tonu. To było niesłychanie ważne antidotum na świadectwo, które o Polsce składali też inni bohaterowie filmu, ludzie, którzy pochodzili z miejscowości położonych obok obozów zagłady. Mówiło się, że jest to film antypolski. Moim zdaniem jest odwrotnie. Film gloryfikuje szlachetność, byli tacy ludzie jak Karski i można było ich znaleźć w Polsce - powiedział Jan Tomasz Gross, który wziął udział w konferencji "Pamięć i odpowiedzialność” zorganizowanej w ramach obchodów roku Jana Karskiego.

Profesor Gross tłumaczył w rozmowie z Markiem Mądrzejewskim, że Karski był wspaniałą postacią. Poznał go osobiście pod koniec lat 70. XX wieku. - Okazało się, że znał moją matkę z czasów okupacji, która pracowała w Biurze Informacji i Propagandy AK jako kurierka - wyjaśnił gość radiowej Jedynki.

>>>>>>>>> JAN KARSKI W RADIACH WOLNOŚCI

W archiwach Instytutu Hoovera w Kalifornii historyk odnalazł m.in. raport Jana Karskiego dla rządu RP na uchodźstwie oraz dla rządów zachodnich aliantów, opisujący sytuację Żydów w Polsce. Dokument sporządzono w dwóch wersjach. - Z ocenzurowanej wersji zostały usunięte wszelkie komentarze Karskiego na temat antysemickich postaw polskiego społeczeństwa w pierwszym okresie okupacji, które harmonizowały z polityką prowadzoną przez Niemców wobec Żydów - powiedział Gross. Jego zdaniem raport ocenzurowano z inicjatywy gen. Władysława Sikorskiego. Chodziło o to, by nie pokazywać aliantom, że w Polsce istnieją nastroje antysemickie, które by Polaków kompromitowały.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Prowadził: Marek Mądrzejewski
Gość:
Jan Tomasz Gross
Tytuł audycji:
Z kraju i ze świata
Data emisji:
6.11.2014
Godzina emisji:
12.26

tj/ag

Czytaj także

Nagrody im. Karskiego dla Ireny Sendler i rabina Potasnika

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 16:33
Polsko-Żydowski Komitet Dialogu uhonorował w Nowym Jorku Irenę Sendler i wiceprezesa New York Board of Rabbis Josepha Potasnika nagrodą za odwagę im. Jana Karskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: Jan Karski uważał, że poniósł porażkę, bo nikt mu nie wierzył

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 09:20
Prof. Andrzej Żbikowski, autor książki "Karski" powiedział, że Jan Karski uważał, że w czasie II wojny światowej nie dokonał wiele, bo nie udało mu się nikogo uratować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja "Jan Karski - Pamięć i Odpowiedzialność" na UW. Prezydent: człowiekiem szlachetnym można być w każdych okolicznościach

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 15:59
"Jan Karski, kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który alarmuje świat o Holokauście, jest jednym z najważniejszych bohaterów relacji polsko-żydowskich. Symbolem pamięci i odpowiedzialności" - napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście do gości dwudniowej konferencji naukowej, która rozpoczęła się na Uniwersytecie Warszawskim.
rozwiń zwiń