Rzecznik policji o Marszu Niepodległości: wnioski z zeszłego roku zostały wyciągnięte

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 13:46
11 listopada w Święto Niepodległości odbędzie się 10 zgromadzeń w Warszawie, a w całej Polsce zaplanowano 700 imprez. Oczy wszystkich zwrócone są jednak głównie na marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej" i organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości.
Audio
  • Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendanta Głównego Policji o Marszu Niepodległości w Warszawie (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Mariusz Sokołowski
Mariusz SokołowskiFoto: PRSA

Ponieważ w ubiegłych latach na drugim z marszów dochodziło do starć, a także do zniszczeń i podpaleń mienia, policja zwraca na niego uwagę w szczególny sposób.

Rzecznik KGP powiedział, że do Warszawy sprowadzane są dodatkowe siły, przede wszystkim oddziały prewencji. Zadeklarował, że po ubiegłorocznym Marszu Niepodległości wnioski zostały wyciągnięte.

Zdaniem Mariusza Sokołowskiego trasa tegorocznego marszu wydaje się lepsza niż rok temu, gdy przebiegała ona m.in. koło ambasady Rosji. Dodał jednak, że nie oznacza to stuprocentowej pewności bezpieczeństwa. - Nigdy nie jesteśmy w stanie ustalić, co pojawi się w głowie drugiego człowieka - podkreślił.

Gość Jedynki mówił również, że policja co roku stara się rozmawiać z organizatorami i wyjaśniać, że mają oni nie tylko prawa, ale też obowiązki.

Rzecznik KGP odniósł się również do nieudanej próby wprowadzenia zakazu noszenia kominiarek podczas zgromadzeń publicznych. Taki pomysł pojawił się po ubiegłorocznym Marszu Niepodległości. Sokołowski stwierdził, że zawsze po takich wydarzeniach jest dużo dyskusji, ale nie zawsze coś z nich wynika. Zaznaczył, że w wielu krajach zachodnich taki zakaz istnieje i nie jest to uważane za naruszanie demokracji.

- Problem z kominiarkami polega na tym, że ludzie którzy je zakładają, robią wszystko, żeby nie być identyfikowalnymi w zgromadzeniu - wyjaśnił.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Goście: rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski
Data emisji: 10.11.2014
Godzina emisji: 12.20

(bk/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

11 listopada w Warszawie: zarejestrowano 10 zgromadzeń publicznych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 07:15
Szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor poinformowała, że trasy marszów nie krzyżują się, a mieszkańcy powinni spodziewać się utrudnień w ruchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszki w czasie marszu antynacjonalistów w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 19:04
Ponad tysiąc osób przemaszerowało ulicami Warszawy w demonstracji "Razem przeciwko nacjonalizmowi", która wyruszyła sprzed budynku Uniwersytetu Warszawskiego. Na początku doszło do przepychanek z policją. Poszło o pojawienie się symboliki sowieckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków: napad na lewicowych aktywistów. Szykowali transparenty na antyfaszystowski marsz

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 21:55
Lewicowi aktywiści, którzy w jednej z klubokawiarni na krakowskim Kazimierzu przygotowywali się do wtorkowego antyfaszystowskiego marszu, zostali napadnięci przez grupę około dziesięć osób.
rozwiń zwiń