Małgorzata Kidawa-Błońska o aferze madryckiej: do końca wierzyłam, że to nieprawda

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 13:10
- Nie chciałabym, żeby z powodu tego, że ktoś jest zwykłym oszustem, polscy parlamentarzyści nie reprezentowali naszego kraju na różnych wydarzeniach - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" w radiowej Jedynce Małgorzata Kidawa-Błońska.
Audio
  • Małgorzata Kidawa-Błońska o zagranicznych wyjazdach posłów oraz wyborach prezydenckich i samorządowych (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Małgorzata Kidawa-Błońska
Małgorzata Kidawa-BłońskaFoto: W. Kusiński/PR

W środę warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia oszustwa przez trzech byłych posłów PiS: Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Rogackiego. Media ujawniły, że cała trójka - choć wzięła z Kancelarii sejmu zaliczki na samochodowy wyjazd do Madrytu - skorzystała z oferty tanich linii lotniczych.

Małgorzata Kidawa-Błońska mówi, że Platforma Obywatelska nie prześwietlała swoich posłów pod kątem zagranicznych podróży, ale mimo wszystko, ma nadzieję, że w partii nie ma takich przypadków. - Trudno byłoby mi uwierzyć, że w ogóle jakikolwiek poseł mógłby wpaść na taki pomysł. To, co zrobiła ta trójka była dla mnie dużym zaskoczeniem. Do końca wierzyłam, że to jest nieprawda - podkreśla minister w Kancelarii Premiera.

- Dając posłom zgodę na wyjazd, należy czasami sprawdzić, jakiej rangi są te wydarzenia, jakie jest uczestnictwo przedstawicieli z innych krajów. To jest chyba taka zwykła, prosta weryfikacja - ocenia gość radiowej Jedynki i dodaje, że zna posłów, którzy bardzo niechętnie wyjeżdżają na wszelkie posiedzenia. - To jest duży wysiłek, zmęczenie. Oni tam nie jadą zwiedzać, czy spędzać wesoło czas, tylko naprawdę po to, żeby pracować - podkreśla Małgorzata Kidawa-Błońska.

Gość audycji "Z kraju i ze świata" zaznacza także, że marszałek Sejmu Radosław Sikorski wywiesił listę posłów, którzy jeżdżą za granicę. - Określił, na jakie imprezy posłowie wyjeżdżali. Może niezbyt precyzyjnie określił czas pobytu posłów na tych imprezach, bo wielu dostaje zgody swoich klubów na wyjazd pod warunkiem, że wrócą na głosowania - informuje minister w Kancelarii Premiera.

- Ten wypadek, to oszustwo, którego byliśmy świadkiem, krzywdzi wielu posłów w naszym parlamencie. Chciałabym, żeby ten materiał, który przedstawił marszałek Sikorski został przeanalizowany, i żebyśmy to odium zła z naszych parlamentarzystów zdjęli - podkreśla Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Małgorzatą Kidawą-Błońską, w której także m.in. o wyborach prezydenckich, wyborach samorządowych oraz adresie internetowym antykorupcja@sejm.gov.pl

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Goście: Małgorzata Kidawa-Błońska (minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

Data emisji: 13.11.2014

Godzina emisji: 12.20

(kh/ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Wiceprezes PiS: dziś rozstaniemy się z tymi, którzy dopuścili się nadużyć

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 15:49
Mariusz Kamiński, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości stawia sprawę jasno: rozstaniemy się z tymi, którzy dopuścili się nadużyć. O godzinie 15 zebrał się komitet polityczny PiS, który ma zdecydować o przyszłości Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego oraz Adama Rogackiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest śledztwo w sprawie madryckiej podróży Hofmana, Kamińskiego i Rogackiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 17:09
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia oszustwa przez posłów na Sejm w związku z rozliczeniem kosztów podróży służbowej. Chodzi o wyjazd trzech byłych posłów PiS do Madrytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Adam Hofman był jednocześnie w Londynie i w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 10:40
Z opublikowanych przez Kancelarię Sejmu dokumentów wynika, że w dniach 20-25 maja 2013 roku Adam Hofman był z delegacją w Londynie. Jak podaje RMF FM ówczesny poseł PiS 23 maja 2013 roku był gościem tej rozgłośni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes PiS o aferze madryckiej: mamy do czynienia z próbą oszustwa

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 11:14
Ostre słowa wiceprezesa PiS Mariusza Kamińskiego o dawnych kolegach partyjnych. - Jestem zszokowany, że mogło dojść do tego typu nadużyć - mówił o podróży do Madrytu Adama Hofmana, Adama Rogackiego oraz Mariusza Antoniego Kamińskiego.
rozwiń zwiń