Poseł PO: nie ma żadnych powodów, by powtórzyć wybory

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 13:55
- SLD bardzo chętnie powtórzyłoby wybory, ale nie dlatego, że jest jakiś problem z przeliczeniem głosów, ale dlatego, że znają wyniki wyborów - mówi w Jedynce Marcin Kierwiński.
Audio
  • Marcin Kierwiński o pomysłach opozycji, żeby powtórzyć wybory samorządowe i zdymisjonować członków PKW (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Marcin Kierwiński z PO nie widzi powodów, by wybory samorządowe miały zostać powtórzone
Marcin Kierwiński z PO nie widzi powodów, by wybory samorządowe miały zostać powtórzoneFoto: Wojciech Kusiński/PR

Gość Jedynki nawiązał w ten sposób do żądania, które w środowych "Sygnałach dnia" wygłosił Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD na Mazowszu. - Mówi to polityk partii, która jest największym przegranym wyborów samorządowych. Z całą pewnością na korzyść SLD byłoby, gdyby te wybory odbyły się raz jeszcze, choć nie sądzę, żeby SLD zanotowało w nich lepszy wynik - kontruje Marcin Kierwiński.

Poseł PO jest również krytyczny wobec głosów, m.in. polityków PiS, domagających się dymisji członków Państwowej Komisji Wyborczej.  - To dość typowe dla PiS. Najchętniej dymisjonowaliby tych, których zdymisjonować nie mogą. PKW jest organem niezależnym od władzy wykonawczej. Składa się z sędziów wskazywanych przez instytucje ze środowiska sędziowskiego - tłumaczy polityk.

Winą za zamieszanie związane z liczeniem głosów Marcin Kierwiński w całości obarcza jednak PKW. - Nie rozumiem tego zamieszania z systemem informatycznym. Jeżeli były jakiekolwiek wątpliwości, czy ten system udźwignie ilość danych, które będą do niego wprowadzane, PKW już w niedzielę powinna podjąć decyzję o ręcznym przeliczeniu głosów. Konieczne są zmiany w funkcjonowaniu PKW, ale te  kwestie muszą rozstrzygać organy władzy sądowniczej - podkreśla gość Jedynki.

Co Marcin Kierwiński mówił o ewentualnej debacie Hanny Gronkiewicz-Walz z Jackiem Sasinem i roli Ewy Kopacz w kampanii przed II turą wyborów samorządowych, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Marcin Kierwiński (poseł PO)

Data emisji: 19.11.2014

Godzina emisji: 12.15 -13.00

pg,tj

<<<Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Włodzimierz Cimoszewicz: komisja śledcza ws. PKW to zawracanie głowy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 09:03
- Mamy do czynienia z niewątpliwą kompromitacją PKW. Jej członkowie powinni się podać do dymisji, po - miejmy nadzieję - skutecznym podliczeniu wyników wyborów - oceniał w "Salonie politycznym Trójki" były premier, obecnie senator i szef komisji spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent apeluje o spokój! "Głosy muszą być skutecznie i uczciwie policzone"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 21:00
- Nie dajmy się zwariować. To wszystko da się policzyć. Próba odwołania PKW w trakcie trwania wyborów to po prostu szaleństwo - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Wujec o PKW: niektórzy oczekują, że prezydent tupnie nogą i dokona zmian

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 13:37
Henryk Wujec, były opozycjonista, doradca prezydenta RP, powiedział w audycji "Z kraju i ze świata", że "głowy członków PKW nie powinny polecieć w trakcie wyborów", ale później trzeba będzie dokonać oceny ich pracy.
rozwiń zwiń