Rzeczy znalezione będzie przejmował powiat?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 13:56
- Do tej pory nie było kompleksowej ustawy o rzeczach znalezionych, więc nie było wiadomo, jak z nimi postępować - mówi Dorota Rutkowska (PO).
Audio
  • Dorota Rutkowska (PO) o ustawie dotyczącej rzeczy znalezionych (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Rzeczy znalezione będzie przejmował powiat?
Foto: Glow Images/East News

Do połączonych sejmowych komisji wrócił w środę projekt ustawy o rzeczach znalezionych, przekazujący powiatom odpowiedzialność za ich przyjmowanie i przechowywanie. PO i PSL zgłosiły do niego poprawki, a TR jest przeciw projektowi.

Dorota Rutkowska mówi, że do tej pory kwestie dotyczące rzeczy zagubionych regulowały przepisy Kodeksu cywilnego. - To są bardzo stare przepisy. Do końca nie było ustalone, w jaki sposób postępować z takimi rzeczami - informuje gość Jedynki. W myśl obowiązujących przepisów rzeczy, których właściciel nie został odnaleziony, przejmował Skarb Państwa. - W projekcie nowej ustawy, po roku rzecz przechodzi na własność znalazcy, a jeśli ten się nie odnajdzie, zgubę przejmie powiat - mówi posłanka PO.

Dorota Rutkowska informuje, że nie każdy wie, że znalezionych rzeczy wcale nie odnosimy na komisariat policji. - Na policję odnosimy tylko dowód osobisty, paszport i ewentualnie broń lub niebezpieczne przedmioty - zaznacza posłanka. - Wszystkie inne rzeczy oddajemy do starostwa, gdzie spisywany jest protokół. Jeżeli wartość rzeczy nie przekracza 100 złotych, starostwo może odmówić przyjęcia. Jeżeli wynosi więcej, starostwo jest zobligowane do szukania właściciela - informuje gość audycji "Z kraju i ze świata".

Dorota Rutkowska podkreśla, że jeżeli wartość zgubionej rzeczy jest istotna, a za taką uznaje się mniej więcej 5 tysięcy złotych, starostwo może uruchomić wszelkie możliwe mechanizmy, aby odnaleźć właściciela. - Włącznie z policją - mówi posłanka. - Jeżeli zgłaszamy się ze znalezioną rzeczą, to zastrzegamy, i to powinno być też w tym protokole, który jest spisywany, że życzymy sobie 10 procent znaleźnego, które nam się należy - zaznacza gość Jedynki. - Właściciel zguby musi dodatkowo ponieść wszelkie koszty związane z jego poszukiwaniem i przechowywaniem zgubionej rzeczy - dodaje.

Zmiany w projekcie ustawy o rzeczach znalezionych dotyczą także zaginionych zwierząt. - Ustawa o ochronie zwierząt przewiduje przyjęcie takiego zwierzęcia do schroniska, natomiast nie przewiduje poszukiwania właściciela. - W myśl ustawy, nad którą teraz pracujemy takiego właściciela trzeba będzie szukać - mówi Dorota Piotrowska.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Dorota Rutkowska (PO)

Data emisji: 17.12.2014

Godzina emisji: 12.20

(kh/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znalazłeś pieniądze: będziesz mógł wziąć wszystko dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 09:19
Rząd szykuje rewolucyjne zmiany dotyczące tzw. znaleźnego. Zgubione pieniądze, kosztowności czy papiery wartościowe – nieodebrane w określonym czasie przez właściciela – trafią do znalazcy a nie jak dotychczas, do skarbu państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utrata dokumentów może nas sporo kosztować. Jak je zastrzec?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 12:23
Polacy coraz częściej zgłaszają w bankach fakt utraty dokumentów. Jeszcze kilka lat temu do bazy DOKUMENTY ZASTRZEŻONE zgłaszano ok. 40 tys. takich przypadków rocznie. Dzisiaj jest to trzykrotnie więcej. Świadomość dbania o swoje bezpieczeństwo w społeczeństwie rośnie. Niestety od dwóch lat rośnie również liczba prób wyłudzeń.
rozwiń zwiń