Wybory w Polsce. Prof. Śpiewak: będziemy mieli spór dwóch "słabiaków"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 13:48
Goście debaty w Radiowej Jedynce zgodzili się, że nadchodzące wybory parlamentarne i prezydenckie niewiele zmienią w Polsce. - Powstanie słaby rząd, niezależnie kto wygra - uważa prof. Paweł Śpiewak.
Audio
  • Czy wybory coś zmienią? Prof. Śpiewak: powstanie rząd "słabiaków" (Debata w Jedynce)
Sejm (zdjęcie ilustracyjne)
Sejm (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Piotr Waglowski/własność publiczna/Wikimedia Commons

Według prof. Śpiewaka żadna z sił politycznych nie uzyska takiej przewagi, żeby stworzyć mocny rząd. - Będziemy mieli spór dwóch "słabiaków". (…) Lewica zaniknie, SLD nie będzie odgrywało żadnej roli - powiedział socjolog.

Jednocześnie gość Jedynki nie oczekuje niczego od debaty przed wyborami. - To będą przepychanki, jakich oglądaliśmy już wiele i komentarze dotyczące jakiś wpadek poszczególnych kandydatów - mówił.

Prof. Paweł Dybel przyznał, ze nie wierzy, że nadchodzące wybory cokolwiek uporządkują. - To wielki znak zapytania, jak ułożą się te relacje. Jeśli uporządkują tylko w tym w sensie, że ktoś wyga, a ktoś przegra, to nie sądzę, że coś radykalnie się zmieni jakościowo w sposobie podejścia do podstawowych kwestii związanych z równością społeczną czy prawami obywateli - powiedział filozof.

Filip Bajon zwrócił uwagę na edukację, która według niego ma fundamentalny wpływ na kształtowanie rzeczywistości. - Osiem uniwersytetów rządzi USA. Dlaczego nie możemy postawić sobie za cel wzmocnienia polskich uniwersytetów, żeby mogły wpływać na rzeczywistość w tak ewidentny sposób, jak to się dzieje w USA. Można coś zmienić, ale trzeba się zdecydować, w którym kierunku idziemy. Na pewno takim kierunkiem jest szeroko pojęta edukacja - zauważył reżyser.

***

 

Rozmawiał: Przemysław Szubartowicz
Goście: prof. Paweł Śpiewak (socjolog), prof. Paweł Dybel (filozof), Filip Bajon (reżyser)
Data emisji: 6.12.2015
Godzina emisji: 12.16

to, pg

Czytaj także

Wybory prezydenckie. Najnowszy sondaż: Bronisław Komorowski wygrałby w pierwszej turze

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 13:59
Ponad 56 proc. i żadnego poważnego rywala - tak według sondażu TNS Polska dla "Wiadomości" TVP wygląda sytuacja Bronisława Komorowskiego w nadchodzących wyborach prezydenckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy sondaż: PO z ogromną przewagą nad zjednoczoną prawicą. Aż 15 proc. różnicy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 18:12
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w grudniu, wygrałaby je Platforma Obywatelska z 43 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu CBOS. PiS z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry i Polską Razem Jarosława Gowina uzyskałoby 28 proc. poparcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Palikot: moim podstawowym celem jest wejść do drugiej tury wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 08:04
- Dzisiaj kiedy słyszę, że moja kandydatura w wyborach prezydenckich w 2015 roku nie ma dużych szans, chcę przypomnieć, że w 2011 roku mówiono, że Ruch Palikota nigdy nie wejdzie do Sejmu - powiedział w radiowej Jedynce lider Twojego Ruchu Janusz Palikot.
rozwiń zwiń