Były wicepremier: górnicy nie mogą negować faktów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 12:59
Janusz Steinhoff mówił w radiowej Jedynce, że celem rządowego programu nie jest likwidacja kopalń, a urentownienie Kompanii Węglowej.
Audio
  • Janusz Steinhoff, były wicepremier o restrukturyzacji polskich kopalń (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Były wicepremier Janusz Steinhoff
Były wicepremier Janusz SteinhoffFoto: Wojciech Kusiński/PR

Fiaskiem zakończyły się rozmowy premier Ewy Kopacz z górniczymi związkami zawodowymi. Trwają protesty górników, a kolejne kopalnie chcą się do nich przyłączyć. - Mam nadzieję że jest to pat chwilowy i że obie strony analizują bardzo dokładnie propozycje strony przeciwnej, że obie strony poszukują kompromisu, ponieważ sytuacja Kompanii Węglowej jest wyjątkowo tragiczna - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Jak podkreślił, rząd nie chce likwidować kopalń, a ratować sytuację w Kompanii Węglowej. Jak zaznaczył, obecnie spółka generuje straty na poziomie 40 zł na 1 tonie węgla, co stanowi 200 mln zł miesięcznie. - Spółce grozi upadłość - stwierdził były wicepremier. Dodał, że w lutym może wystąpić luka płynnościowa w wysokości 500 mln zł, co może oznaczać upadłość, ale też niewypłacenie apanaży górnikom. - Mam nadzieję, że w trosce o przyszłość polskiego górnictwa obie strony się porozumieją - powiedział Steinhoff. Według byłego wicepremiera, partnerów społecznych trzeba traktować podmiotowo, ale górnicy nie mogą negować faktów, takich jak fatalna kondycja finansowa Kompanii Węglowej.

Janusz Steinhoff przyznał, że sytuacja polskiego górnictwa nie stała się zła teraz i powinno się tym tematem zająć wcześniej, tymczasem poprzednie rządy rozbudzały nadzieje górników i zaklinały rzeczywistość. Były minister gospodarki uważa, że kopalnie w ramach konsolidacji sektora powinny znaleźć się w strukturze z koncernami energetycznymi.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata
Rozmawiał:
Przemysław Szubartowicz
Gość:
Janusz Steinhoff, były wicepremier
Data emisji:
13.01.2015
Godzina emisji:
12.25

bk/asz

Czytaj także

Rozszerza się protest górników. Fiasko rozmów z premier Ewą Kopacz

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 11:09
Kolejne kopalnie przyłączają się do strajku. Na powierzchnie nie wyjechali górnicy z nocnej zmiany w kopalniach Bielszowice w Rudzie Śląskiej i Piekary w Piekarach Śląskich. W nocy fiaskiem skończyły się rozmowy związkowców z premier Ewą Kopacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eskalacja górniczych protestów na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 09:30
- Jesteśmy gotowi wziąć współodpowiedzialność, ale nie przyłożymy ręki do likwidacji miejsc pracy - tak o rozmowach z rządem na temat restrukturyzacji górnictwa mówił w radiowej Jedynce Dariusz Potyrała, szef Związku Zawodowego Górników w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest górników. Blokada drogi krajowej nr 44

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 09:58
Około stu górników blokuje drogę krajową nr 44 Gliwice- Oświęcim. Protestujący wyszli na dwa przejścia dla pieszych w Bieruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Górnikom puściły nerwy". Protest we wszystkich kopalniach na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 13:14
Wszystkie kopalnie na Śląsku przyłączą się do protestu przeciwko zamykaniu zakładów. Taką decyzję podjął sztab protestacyjny górniczych związków zawodowych.
rozwiń zwiń