Prof. Leszek Balcerowicz: wsparcie spłacających kredyty we franku byłoby niemoralne

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 12:48
Były prezes NBP prof. Leszek Balcerowicz uważa, że mocny kurs franka nie utrzyma się długo, bo byłoby to zgubne dla szwajcarskiej gospodarki
Audio
  • Prof. Leszek Balcerowicz, były prezes NBP o kredytach we frankach (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Prof. Leszek Balcerowicz
Prof. Leszek Balcerowicz Foto: Wojciech Kusiński/PR

W czwartek centralny bank szwajcarski zniósł minimalny kurs wymiany franka. Kurs tej waluty drastycznie wzrósł. Oznaczać to może duże problemy dla osób spłacających kredyty w tej walucie. Jest ich ok. 700 tysięcy.

Jak zaznaczył prof. Leszek Balcerowicz, były prezes NBP, decyzja banku była zaskoczeniem. Od 2011 roku kurs był trzymany sztywno. Ekonomista zwrócił uwagę, że aby go utrzymać, Szwajcarzy musieli kupować ogromne ilości obcej waluty.

- Bardzo mało prawdopodobne, że ten umocniony kurs franka się utrzyma, bo to by zdławiło gospodarkę Szwajcarii - stwierdził prof. Balcerowicz. Jak dodał, jej motorami są eksport i turystyka zagraniczna.

Zdaniem eksperta Forum Obywatelskiego Rozwoju nie należy wspierać z budżetu kredytobiorców, którzy zadłużyli się we frankach szwajcarskich. Jak podkreślił, w wolnym kraju mamy wolny wybór i część osób zdecydowała się ponieść ryzyko, licząc, że będą płacić mniej.

- Gdyby miało się okazać, że przez jakiś czas zapłacą więcej niż w przeszłości, to dlaczego mają płacić ci, którzy nie zaryzykowali. To byłoby niemoralne - stwierdził.

Zdaniem byłego szefa NBP nie ma żadnych powodów do roztaczania katastroficznych wizji, ponieważ kurs franka nie utrzyma się długo na takim poziomie. - Polska ma poważniejsze problemy - podkreślił. Jak dodał, krajowi grozi, że jeśli nie będzie pewnych reform, to przestaniemy się rozwijać i doganiać Zachód.

Profesor Balcerowicz mówił również o reformie górnictwa. Jego zdaniem lepiej przeprowadzić ją późno niż wcale i dobrze, że rząd nie chce dalej dokładać do kopalń.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Leszek Balcerowicz

Data emisji: 16.01

Godzina emisji: 12.20

bk

Czytaj także

Kurs franka w górę. Raty kredytowe będą wyższe

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 22:16
5 złotych i 19 groszy tyle kosztował frank szwajcarski w krytycznym momencie. I był to najwyższy w historii poziom. A przyczyniła się do tego decyzja Szwajcarskiego Banku Centralnego, który ogłosił, że przestaje bronić swojej waluty i uwalnia jej kurs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rząd powinien pomóc osobom zadłużonym we frankach?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 09:59
Nagły wzrost kursu franka szwajcarskiego postawił w trudnej sytuacji polskich kredytobiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurs franka szwajcarskiego wystrzelił. Co mają zrobić osoby, których nie stać na wyższe raty kredytu?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 12:17
Frank szwajcarski w czwartek kosztował nawet 5,19 zł teraz kosztuje 4,26 zł. Powodem tych wahań była decyzja banku szwajcarskiego, że nie będzie już bronić kursu swojej waluty względem euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurs franka jest nadal wysoki. Spadek na szwajcarskiej giełdzie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 18:59
Za szwajcarskiego franka w piątek po południu płacono 4,34 zł. Ekonomiści uspokajają - po pierwszym szoku kurs franka osłabnie. Tyle, że na pewno nie powróci do poprzednich poziomów,
rozwiń zwiń