Były minister gospodarki: z uwagi na finanse JSW zmierza ku tragicznemu finałowi

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 14:55
- Trzeba rozmawiać z górnikami poważnie o wszystkich argumentach - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" w radiowej Jedynce były wicepremier i były minister gospodarki Janusz Steinhoff.
Audio
  • Janusz Steinhoff o sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej i protestach górników (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki
Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarkiFoto: Jacek Konecki/PR

Zarząd JSW poinformował, że nie chce likwidować kopalń ani miejsc pracy. Nie zamierza też zmniejszać wydobycia - zapewnił prezes spółki Jarosław Zagórowski. Poinformował także, że zarząd JSW, ze względu na regulacje UE, nie ma możliwości wystąpienia o finansową pomoc państwa. Tymczasem górnicy nie składają broni. To będzie kolejny tydzień protestów. Trwa także strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Janusz Steinhoff mówi, że "kondycja finansowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej" prowadzi firmę ku tragicznemu finałowi". - Obie strony muszą sobie z tego zdawać sprawę. Tym finałem może być upadłość. Trzeba mieć świadomość, że każdy dzień strajku to 25, a nawet 30 milionów straty. To również utrata wiarygodności jako solidnego dostawcy węgla - podkreśla były wicepremier.

- Mam nadzieję, że świadomość w górnikach się przebudzi. Że będą wiedzieli, że każdy dzień nieeksploatowania ścian niesie ze sobą liczne zagrożenia - zaznacza gość Jedynki. - Związkowcy muszą sobie uprzytomnić fakt, iż rząd ma bardzo ograniczone możliwości udzielenia jakiejkolwiek pomocy publicznej, bo jesteśmy w Unii Europejskiej - dodaje.

Janusz Steinhoff mówi, że błędem jest mówienie górnikom, że istnieje jakaś czarodziejska różdżka, która uzdrowi tę sytuację. - Takich możliwości nie ma. Rachunek ekonomiczny trzeba traktować poważnie i trzeba poważnie zmierzyć się z tym problemem. Nie da się ratować polskiego górnictwa bez likwidacji trwale nierentownych mocy produkcyjnych, bez intensyfikacji wydobycia w kopalniach rentownych i bez zmiany organizacji pracy - ocenia były minister gospodarki.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadziła: Kamila Terpiał

Gość: Janusz Steinhoff

Data emisji: 9.02.2015

Godzina emisji: 12.20

(kh/ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Były wicepremier: górnicy nie mogą negować faktów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 12:59
Janusz Steinhoff mówił w radiowej Jedynce, że celem rządowego programu nie jest likwidacja kopalń, a urentownienie Kompanii Węglowej.
rozwiń zwiń