System odszkodowań za szkody spowodowane przez dziki jest zły?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 13:06
W środę w Warszawie będą protestować rolnicy. Domagają się m.in. wypłaty odszkodowań za straty spowodowane przez dziki. Na godz. 14 przedstawiciele organizacji rolniczych zostali zaproszeni na rozmowy z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.
Audio
  • System odszkodowań za szkody spowodowane przez dziki jest zły? (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Stanisław Żelichowski (po lewej) i Krzysztof Jurgiel
Stanisław Żelichowski (po lewej) i Krzysztof Jurgiel Foto: Wojciech Kusiński

Stanisław Żelichowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócił w Jedynce uwagę, że "do 1995 roku szkody łowieckie szacowały Lasy Państwowe i to one wypłacały odszkodowanie, a od 1995 roku przeszliśmy na inny system i szkody szacują myśliwi". 
- Wielu myśliwych korzysta z tego, że system sądowniczy w Polsce jest niesprawny, sądy rozpatrują sprawy dwa-trzy lata. Myśliwy przychodzi do rolnika i mówi: według mnie pana szkoda to jest 1,5 tys. zł, chcesz pan 1,5 tys. zł - podpisuj papier i ja panu dziś wypłacam kwotę. Jak pan nie chce, to proszę do sądu - podkreślił polityk PSL.
Również zdaniem Krzysztofa Jurgiela z PiS to rozwiązanie jest złe. - Postulowane jest utworzenie funduszu uzupełniającego to, co myśliwi zbierają ze składek, bo to jest za mało. Natomiast jest dyskusja, kto ma wyceniać te szkody. Jedna z propozycji jest taka, żeby to byli rzeczoznawcy wyznaczeni przez starostę - powiedział drugi z gości "Z kraju i ze świata". Według niego, to rząd powinien znaleźć takie rozwiązanie, żeby rolnik nie był krzywdzony.
***
Tytuł audycji: Z kraju i ze świata
Prowadził: Zuzanna Dąbrowska
Gość: Krzysztof Jurgiel (PiS), Stanisław Żelichowski (PSL)
Data emisji:
11.02.2015
Godzina emisji:
12.21
kk, pg

Czytaj także

Rząd przyjął przepisy ws. pomocy dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 14:31
Rada Ministrów znowelizowała we wtorek rozporządzenie, które umożliwi uruchomienie trzeciej transzy środków unijnej pomocy dla producentów owoców i warzyw poszkodowanych w wyniku rosyjskiego embarga - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilkaset ciągników jedzie do Warszawy. Rolnicy: protest będzie pokojowy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 13:55
Porozumienia rządu z protestującymi rolnikami nie ma, w efekcie trudne chwile czekają kierowców na przedmieściach Warszawie i w jej okolicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest rolników rozłamany: Izdebski zrywa rozmowy i chce dalszych blokad, 17 organizacji negocjuje z Sawickim

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 22:12
Rolnicze negocjacje w Warszawie zakończyły się rozłamem wśród organizacji rolniczych i jednocześnie zaostrzeniem protestu. Szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski zrywa rozmowy, nawołuje do dalszych blokad, i znowu zaprasza Sawickiego do rozmów na drodze. Sawicki rozmawia z 17 organizacjami rolniczymi. Policja nie wpuszcza ciągników do Warszawy. Te stoją na rogatkach stolicy.
rozwiń zwiń