Rektor UŚ: w Polsce nie ma programu rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 14:13
- Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich już w 2010 roku zaproponowała kierunki rozwoju szkolnictwa wyższego. Niestety prace na tą strategią nie zostały sfinalizowane - mówił w Jedynce prof. Wiesław Banyś.
Audio
  • Rektor Uniwersytetu Śląskiego o kryzysie szkolnictwa wyższego w Polsce (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czy naukowcy dostaną więcej pieniędzy na badania?
Czy naukowcy dostaną więcej pieniędzy na badania?Foto: Glow Images/East News

Podczas kongresu "Kryzys uczelni, kryzys nauki, kryzys pracy" przedstawiciele Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej ogłosili postulaty dotyczące m.in. systemu finansowania nauki. Dokument podpisało ponad 70 instytutów naukowych, które grożą protestami w przypadku zignorowania ich propozycji. Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej (KKHP) zyskał też poparcie związków zawodowych: NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych.

Zdaniem rektora Uniwersytetu Śląskiego, problemy polskiej nauki wynikają z trwałego niedofinansowania szkolnictwa wyższego. Przypomniał, że roczne nakłady budżetowe na jednego studenta wynoszą niecałe 3 tys. euro. - W UE to jest dwa razy więcej - powiedział prof. Wiesław Banyś. Odstajemy też od średniej unijnej w finansowaniu nauki. – Środki budżetowe wynoszą 0,29 proc. PKB. Dokładając do tego środki europejskie wzrastają do 0,42. Nawet jeśli prawdą jest, że drugie tyle wpływa ze środków prywatnych, to nie osiągamy nawet jednego procenta. To dwa razy za mało - stwierdził.

W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska mówiła jednak, że nakłady na polską naukę każdego roku wzrastają. W rozmowie pt. "Uniwersytet psuje się od rektora" tłumaczyła również, że uczelnie są źle zarządzane i same sobie winne, a kadra naukowa kieruje się obroną swoich stanowisk, rutyną i zazdrością. - W żaden sposób nie powinniśmy mówić, że coś zależy od drugiego człowieka. Powiedzenie, że uniwersytet psuje się od rektora jest absolutnym uproszczeniem – stwierdził Banyś.

Nie zgodził się też z zarzutem, że uczelnie za mało korzystają z grantów. – Skuteczność wniosków o granty związana jest z nakładami na badania naukowe. Nie przeskoczymy tej bariery - dodał rektor. Jego zdaniem, trzeba po prostu zainwestować w polską naukę.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Gość: prof. Wiesław Banyś

Data emisji: 11.02.1015

Godz. emisji: 12.51

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy dają ministerstwu żółtą kartkę i grożą strajkiem

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 21:29
Podczas wtorkowego kongresu "Kryzys uczelni, kryzys nauki, kryzys pracy" przedstawiciele Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej ogłosili postulaty dotyczące m.in. systemu finansowania nauki.
rozwiń zwiń