Ekspert: rezygnacja z OZE skazuje Polskę na stagnację

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 13:53
Senat głosami PO odrzucił sejmową propozycję gwarantującą małym producentom stałą cenę za sprzedaż wyprodukowanej energii elektrycznej. Zdaniem niektórych ekspertów i części posłów propozycja zmniejszała opłacalność inwestowania w mikroinstalacje.
Audio
  • Ekspert: rezygnacja z OZE skazuje Polskę na stagnację (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Jarosław Tworóg z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji
Jarosław Tworóg z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i TelekomunikacjiFoto: W.Kusiński/Polskie Radio

Gość magazynu "Z kraju i ze świata" Jarosław Tworóg z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji uważa, że projekt powinien być przegłosowany w Senacie. Przypomniał, że Izba poparła rozwój OZE w Polsce. - W ustawie zaproponowanej przez Sejm koszt dostawy energii do lokalnego transformatora, wynosił 75 groszy. To mniej niż obecnie, przy dostarczaniu energii elektrycznej z energetyki zawodowej - powiedział Tworóg.

Gość Jedynki nazwał zamieszanie wokół OZE ścieraniem się dwóch koncepcji: nie zmieniajmy nic oraz nie możemy stać w miejscu. - Nie chciałbym się jednak odnosić do gry politycznej, która zawsze abstrahuje od logiki i rozumu gospodarczego  - powiedział.

Jego zdaniem OZE mogą stworzyć ok. 70 tys. miejsc pracy w energetyce oraz drugie tyle z faktu pobudzenia działań innowacyjnych. - Istotą energetyki i wielką zaletą jest to, że redukuje koszty przemysłowe i zwiększa koszty robocizny. W OZE, istotną częścią kosztów, jest praca związana z utrzymaniem rozproszonego systemu. To jest unikalne - tłumaczył ekspert.

Jarosław Tworóg przekonywał również, że inwestycja w OZE to nie tylko interes dla bogatych.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Jarosław Tworóg

Godzina emisji: 12.50

Data emisji: 12.02.2015

tj/ag

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Senat o możliwości odsprzedaży energii elektrycznej przez prosumenta

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 09:15
Senackie komisje przeciw wprowadzeniu gwarantowanych cen przy odkupie energii elektrycznej z mikroinstalacji do 10 kW. Rozwiązanie takie przewiduje ustawa o odnawialnych źródłach energii, którą uchwalił Sejm w połowie stycznia. Ustawą zajmie się Senat.
rozwiń zwiń