Robert Biedroń: Słupsk chce rekompensat za tarczę antyrakietową

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 13:21
Zdaniem prezydenta Słupska Roberta Biedronia, jeżeli miasto nie uzyska wsparcia ze względu na budowę tarczy rakietowej, może dojść tam do protestów.
Audio
  • Prezydent Słupska Robert Biedroń o problemach związanych z tarczą antyrakietową (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ajai Shukla/CC/Wikipedia

O planach budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej pod Słupskiem mówi się od 2007 roku i od początku budzi ona wielkie kontrowersje. Wielu mieszkańców protestuje przeciwko instalacjom, których zadaniem jest strącanie w powietrzu rakiet wroga. Budowa bazy ma się rozpocząć w 2016 roku.

Mieszkańcy uważają, że tarcza odstraszy turystów i inwestorów.

Jak powiedział w radiowej Jedynce Robert Biedroń, prezydent Słupska, region już traci przez budowę tarczy antyrakietowej. Jak wyjaśnił, inwestycje w Polsce skupione są wokół metropolii, a Słupsk jest bardzo słabo skomunikowany z dużymi miastami, ponieważ nie ma drogi ekspresowej, szybkich pociągów, a działające niegdyś lotnisko zostało zamknięte. Zdaniem Biedronia, mieszkańcy stale ubożeją.

Prezydent miasta powiedział, że Donald Tusk, jako premier obiecywał, że Słupsk dostanie rekompensaty. - Po siedmiu latach chyba żadna z obietnic nie została zrealizowana - stwierdził.

Robert Biedroń widzi sojusznika w ambasadorze USA Stephenie Mullu, który uważa, że społeczne wątpliwości powinny zostać rozwiane. Do Słupska ma przyjechać także premier Kopacz i - zdaniem Biedronia - rozmowy powinny być zdominowane przez temat tarczy.

- W interesie rządu polskiego jest to, żeby mieszkańcy czuli, że nie zostali sami z tą tarczą - podkreślił Robert Biedroń. Dodał, że mieszkańcy oczekują, że dostaną jakieś zadośćuczynienie za wybudowanie bazy w regionie, a jeśli tak się nie stanie, może dojść do protestów.

- Jeżeli sytuacja będzie wyglądała tak, jak dzisiaj, to będę jednym z pierwszych, którzy będą protestować - powiedział.

Robert Biedroń mówił także o problemach polskiej lewicy. Jak stwierdził, "prawica zdobywa Himalaje, a my, czyli lewica, jesteśmy na oślej łączce". Zwrócił uwagę, że Janusz Palikot zniechęca coraz więcej osób, obrażając wszystkich. Podkreślił, że szef Twojego Ruchu, do którego należał Biedroń, jest intelektualistą, erudytą i świetnym politykiem, ale zraził do siebie tak wiele osób, że trudno mu będzie wrócić. Widzi natomiast potencjał w innych postaciach lewicy, jak Wanda Nowicka czy Anna Grodzka, ale jego zdaniem nowa lewica potrzebuje silnego lidera.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadziła: Kamila Terpiał

Gość: Robert Biedroń (prezydent Słupska)

 

Data emisji: 9.03.2015

Godzina emisji: 12.20

bk/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szef MSZ Rosji: tarcza antyrakietowa USA w Polsce? Rosja podejmie adekwatne działania

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 13:43
W wywiadzie z agencją Ria Novosti minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył USA o ignorowanie wyrażanych przez władze Rosji obaw dotyczących amerykańskich planów przystąpienia w 2015 roku do rozmieszczania w Rumunii i Polsce tarczy rakietowej.
rozwiń zwiń