X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Balcerowicz: idea SKOK była słuszna i piękna. Piękne idee bywają wypaczone

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 13:50
- Jeśli mierzymy to wielkością strat, to można powiedzieć, że sprawa SKOK to największa afera finansowa III RP - powiedział w radiowej Jedynce prof. Leszek Balcerowicz z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Audio
  • Prof. Leszek Balcerowicz o nieprawidłowościach w SKOK (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Leszek Balcerowicz
Leszek BalcerowiczFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Komisja Nadzoru Finansowego twierdzi, że majątek Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, która kontrolowała system SKOK, został przekazany do spółki będącej własnością osób rządzących samą fundacją. Jej prezesem był senator PiS Grzegorz Bierecki. Pieniądze te, zdaniem nadzoru, zamiast prywatne konta mogły zasilić system SKOK.

- Sama idea SKOK była słuszna i piękna. Piękne idee bywają wypaczone przez brak kompetencji albo coś jeszcze gorszego - ocenił w audycji "Z kraju i ze świata" prof. Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem, w przypadku struktury SKOK, mieliśmy od samego początku do czynienia z grupą osób, na czele z obecnym senatorem Grzegorzem Biereckim, które tak ją skonstruowały, że podejmowały wszystkie kluczowe decyzje i same siebie nadzorowały.

Grzegorz Bierecki tłumaczy się z zarzutów >>>

- Ja nie przesądzam, jaka będzie kwalifikacja prawna czynów, czy zaniechań senatora Biereckiego, natomiast z moralnego punktu widzenia ocena jego czynów jest miażdżąca - podkreślił. - Nie możemy przyjąć interpretacji forsowanej przez niektórych polityków, że wszystko w porządku, jak nie ma zarzutów prokuratorskich - dodał.

Raport Prokuratury Generalnej przedstawiony na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych wskazał, że w ciągu ostatnich 2 lat prokuratura wszczęła 2252 śledztwa dotyczące oszustw i nieprawidłowości w SKOK. Według śledczych SKOK okradane były metodą na słupa, ale też przez własnych pracowników. - Trzeba powiedzieć, że chyba na 53 kasy w 43 Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła nadzór komisaryczny, czyli wykryła znaczące nieprawidłowości - zaznaczył Balcerowicz.

- Gdyby SKOK nie były objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, to okazałoby się, że setki tysięcy ludzi tracą pieniądze, które zgromadzili w SKOK w przekonaniu, że to jest taka polska, patriotyczna, solidna instytucja - wyjaśnił profesor. Do tego nie dopuszczono, wkładając ponad 3 mld zł ze środków zgromadzonych przez banki. Banki przerzucają część tych kosztów na swych klientów i to oni płacą za SKOK w formie gorszych warunków.

W dalszej części audycji Leszek Balcerowicz mówił o nowej ordynacji podatkowej.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Leszek Balcerowicz (były minister finansów i były prezes NBP, prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju)

Data emisji: 20.03.2015

Godzina emisji: 12.23

fc/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak