Pakiet onkologiczny w TK. Minister Zdrowia: szefowi samorządu lekarskiego myli się rola

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 13:20
- Ta ustawa przechodziła przez Ministerstwo Zdrowia, Radę Ministrów, Sejm, Senat i podpisał ją prezydent - wylicza w Jedynce minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Audio
  • Bartosz Arłukowicz o pakiecie onkologicznym i wywozie leków za granicę Polski (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Bartosz Arłukowicz
Bartosz ArłukowiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej złożył wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych zapisów tzw. pakietu onkologiczno-kolejkowego. Wniosek został przygotowany na podstawie zewnętrznego audytu. Maciej Hamankiewicz powiedział dziennikarzom, że "musi to zrobić dla dobra chorych".

- Mam wrażenie, że szefowi samorządu lekarskiego myli się rola, w jakiej występuje i w jakiej występować powinien - mówi Bartosz Arłukowicz. - Trudno wytłumaczyć, dlaczego szef samorządu lekarskiego podważa konstytucyjność tego, że pacjenci z chorobą nowotworową powinni być leczeni szybciej, lepiej, bardziej kompleksowo - dodaje minister zdrowia.

Gość audycji "Z kraju i ze świata" informuje także, że wbrew pojawiającym się błędnym informacjom, "pacjenci, którzy chorowali przed 1 stycznia 2015 r. także wchodzą na tę szybką ścieżkę leczenia" oraz tłumaczy, jaka jest procedura w przypadku pacjentów, którzy mają dwa nowotwory i czy mają prawo do dwóch zielonych kart.

Bartosz Arłukowicz mówił także w audycji o zasadach sprzedawania leków za granicę.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Bartosz Arłukowicz (minister zdrowia)

Data emisji: 16.04.2015

Godz. emisji: 12.20

kh/pg

Czytaj także

Pakiet onkologiczny w Trybunale Konstytucyjnym. "Dla dobra chorych"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 13:37
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej złożył wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych zapisów tzw. pakietu onkologiczno-kolejkowego. Został przygotowany na podstawie zewnętrznego audytu, który otrzymała już premier Ewa Kopacz.
rozwiń zwiń