Czy drony są zagrożeniem dla praw człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 13:10
Tak uważają organizacje, które przekonują, że Polska decydując się na zakup bojowych bezzałogowców nie ma odpowiednich przepisów o ich użyciu.
Audio
  • Polska armia zostanie wyposażona m.in. w drony bojowe (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Polskie wojsko używa jedynie dronów rozpoznawczych
Polskie wojsko używa jedynie dronów rozpoznawczychFoto: Don McCullough/Flickr

Organizacje zrzeszone w koalicji SBBPL, która powstała w ramach projektu “Społeczeństwo obywatelskie wobec rozwoju polskich bojowych bezzałogowców” twierdzi, że z powodu braku  uregulowań państwa korzystające z dronów dopuszczają się łamania prawa międzynarodowego.

Polskie władze zapowiedziały, że w ramach modernizacji, polska armia zostanie wyposażona w sześć klas bezzałogowych statków powietrznych, w tym zdolnych do użycia broni.

Maciej Szopa z "Nowej Techniki Wojskowej” tłumaczy w audycji "Z kraju i ze świata”, że teraz polskie wojsko dysponuje bezzałogowcami, ale nie bojowymi tylko rozpoznawczymi. Nasze przepisy zakazują używania ich nad terenami cywilnymi.

Jakie są polskie plany wykorzystania samolotów bezzałogowych i problemy z tym związane? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata
Prowadził: Przemysław Szubartowicz
Gość: Maciej Szopa z "Nowej Techniki Wojskowej”
Data emisji: 29.02.2015
Godzina emisji: 12.37

iz/tj

Czytaj także

Używasz drona? Możesz potrzebować licencji

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 21:50
Urząd Lotnictwa Cywilnego zamierza wprowadzić prawo jazdy na drony. By latać bezzałogową maszyną w celach komercyjnych konieczne będzie przejście szkolenia i zdanie specjalnego egzaminu.
rozwiń zwiń