Międzynarodowy Dzień Archiwów. "Jesteśmy kustoszami narodowej pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 13:33
Archiwa Państwowe organizują dni otwarte w związku z Międzynarodowym Dniem Archiwów (9 czerwca) w blisko 40 miastach. O szczegółach wydarzenia w "Z kraju i ze świata" opowiadał ich dyrektor naczelny prof. Władysław Stępniak.
Audio
  • Dyrektor naczelny Archiwów Państwowych prof. Władysław Stępniak zaprasza na Międzynarodowe Dni Archiwów (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Prof. Władysław Stępniak - Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych
Prof. Władysław Stępniak - Naczelny Dyrektor Archiwów PaństwowychFoto: Wojciech Kusinski/PR

- W zbiorach Archiwów znajduje się wszystko to, co przetrwało burze dziejowe, co w sposób świadomy zostało zabezpieczone i co zawiera bardzo ważne fakty. (…) jesteśmy kustoszami narodowej pamięci (…), jesteśmy łącznikiem między życiem minionych pokoleń, a dzisiejszym społeczeństwem - mówił w radiowej Jedynce prof. Władysław Stępniak.

Zostań rodzinnym archiwistą >>>

Z okazji dni otwartych najwięcej placówek będzie dostępnych dla gości 9 i 13 czerwca. Będą oni mogli uczestniczyć w warsztatach z czytania źródeł historycznych i konserwacji dokumentów oraz dowiedzieć się, jak dbać o rodzinne archiwa i prowadzić badania nad historią rodzin. Możliwa będzie także porada praktyczna, jeśli zainteresowani przyniosą własne rodzinne dokumenty.

Jakie znaczenie mają dziś dokumenty znajdujące się w Archiwach Państwowych? W jakim stopniu dotyczą one Ignacego Paderewskiego i Woodrowa Wilsona? O tym posłuchaj w dźwięku.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Gość: Władysław Stępniak

Data emisji: 8.06.2015

Godz. emisji: 12.39

pp/ag

Czytaj także

Trzeba wiedzieć, jak zadbać o pamięć przodków

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 12:57
Coraz więcej osób interesuje się historią własnej rodziny, buduje drzewa genealogiczne i stara się dotrzeć do rodzinnych pamiątek. Często są to stare fotografie, które przechowywane w nieodpowiedni sposób mogą ulec zniszczeniu. Warto zadbać, aby pozostawić je naszym potomkom w jak najlepszym stanie.
rozwiń zwiń