Dłużnicy alimentacyjni będą mniej bezkarni?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 13:10
- To zmiany w dobrym kierunku. Dobrze, że dłużnicy alimentacyjni będą zarejestrowani we wszystkich możliwych rejestrach dłużników - tak o nowych rozwiązaniach mówiła w Jedynce Agata Chełstowska analityczka Obserwatorium Równości Płci Instytutu Spraw Publicznych.
Audio
  • Agata Chełstowska (analityczka Obserwatorium Równości Płci Instytutu Spraw Publicznych) o nowych rozwiązaniach dotyczących dłużników alimentacyjnych (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać już od środy zakładają, że gminy będą miały obowiązek zgłaszać osoby, które nie płacą alimentów na dzieci do wszystkich biur informacji gospodarczej. Oznacza, że tacy rodzice mogą mieć poważne kłopoty z otrzymaniem kredytu.

Zdaniem Agaty Chełstowskiej, zmiany te mogą być szczególnie dotkliwe dla tych, którzy latami - mimo wyroku sądu - nie płacą na utrzymanie swojego dziecka.

- Nie powiedziałabym, że jest problem ze ściągalnością alimentów. Po prostu to katastrofa - mówiła. Według niej, alimenciarze czują się bezkarni również dlatego, że państwo nie do końca poważnie traktuje ten problem. Gość Jedynki wyjaśnia, jak jest możliwe uchylanie się od płacenia alimentów i jak takie osoby traktują sądy.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Agata Chełstowska (analityczka Obserwatorium Równości Płci Instytutu Spraw Publicznych)

Data emisji: 30.06.2015

Godz. emisji: 12.39

asop/ag

Czytaj także

Od 1 lipca dłużnicy alimentacyjni w rejestrach wszystkich BIG-ów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 11:51
Od 1 lipca dłużnicy alimentacyjni trafią do wszystkich rejestrów dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej (BIG), a nie tylko wybranych przez dany samorząd. Przewiduje to wchodząca w życie 1 lipca nowelizacja kodeksu karnego.
rozwiń zwiń