X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tragedia w gimnazjum. Wiceminister: nauczyciele absolutnie zawiedli

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 13:27
Sygnały o nieprawidłowościach w szkole można zgłaszać do pedagoga, dyrektora, samorządu, kuratorium. Jeśli tu nie chce się szukać pomocy, np. ze względu na lokalne układy, wtedy zostaje telefon zaufania - mówiła w Jedynce wiceminister edukacji Urszula Augustyn.
Audio
  • Wiceminister edukacji narodowej Urszula Augustyn o tragedii w gimnazjum w Bieżuniu i metodach przeciwdziałania przemocy oraz mobbingowi w szkole (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Urszula Augustyn
Urszula AugustynFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

14-letni chłopiec z gimnazjum z Bieżunia popełnił samobójstwo. Według osób, które go znały, dokuczali mu w szkole i inni uczniowie, i nauczyciele. Ludzie, którzy go znali podkreślają, że był cichy, kulturalny, spokojny i zapewne nie potrafił się obronić. Dyrektor zespołu oświatowego w Bieżuniu nie miał sygnałów o problemach. Jak tłumaczył radiowej Jedynce, rok temu mazowieccy kuratorzy przyznali jego szkole wysoką ocenę w kategorii bezpieczeństwa (B, w skali A-E).

Czy jednak te ankiety potrafią zdiagnozować problem mobbingu, dokuczania, w szkole? Czy są tam np. pytania, czy dziecko jest obiektem drwin? Urszula Augustyn odpowiedziała, że tego nie wie i dodała, że dzieci mogą odpowiedzieć różnie na takie pytania, w zależności od wieku. Zaznaczyła, że w każdej placówce bywa pedagog, cały czas są nauczyciele. Oceniła, że w tym przypadku ”absolutnie zawiedli”.

Wiceminister edukacji narodowej dodała, że warto korzystać ze szkoleń w sprawie przeciwdziałania przemocy i mobbingowi. Jak zapewniła, są na to specjalne środki do dyspozycji kadry nauczającej za pośrednictwem dyrektora lub ośrodki doskonalenia nauczycieli.

Wiceszefowa MEN zalecała równie telefon zaufania powiedziała, że po zgłoszeniach tą drogą podjęto wiele interwencji. Numer dla dzieci to 116 111, a dla dorosłych 800 100 100. Augustyn zaznaczyła, że specjaliści przy telefonie albo radzą co zrobić, albo podejmują odpowiednie działania.

Wiceminister dodała również, że szkoła musi stawiać na uczenie prawidłowych relacji z rówieśnikami, współpracy i wychowywać dzieci w oparciu o wartości.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Gość:
Urszula Augustyn (wiceminister edukacji, pełnomocniczka rządu ds. bezpieczeństwa)

Data emisji: 7.07.2015

Godzina emisji: 12.26

agkm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Groźny stres szkolny

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 18:25
Rozpoczęcie nauki szkolnej dla wielu dzieci jest źródłem silnego stresu. Pierwsze dni w przedszkolu czy w szkole, to wyzwanie nie tylko dla dziecka, ale i całej rodziny. Psycholog Anna Kopyść opowiada, jak dzieci reagują na stres szkolny oraz jak sobie z nimi radzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poniżenie, wykluczenie, agresja. Tak dzieci niszczą dzieci

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 11:00
Przemoc w szkole może mieć różny charakter: słowny, fizyczny oraz cyfrowy. Jak wynika z badań, najbardziej krzywdząca jest ta ostatnia.
rozwiń zwiń