"Rolnicy chcą tylko wyrównania poniesionych strat"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 13:35
Niezależne zespoły będą oceniać szkody w uprawach wyrządzane przez dziki i inne zwierzęta. Na początek komisje pojawią się w powiecie białostockim. W tym rejonie, z powodu wirusa ASF, nie można było czasowo strzelać do dzików i ich populacja znacząco się zwiększyła.
Audio
  • Stanisław Kalemba o szkodach wyrządzonych w uprawach przez zwierzęta i wykupie ziemi (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Stanisław Kalemba
Stanisław KalembaFoto: W.Kusiński/PR

- Chronimy coraz bardziej zwierzęta i środowisko naturalne, ale coraz większe straty z tego tytułu ponoszą gospodarstwa rolne – powiedział w Jedynce Stanisław Kalemba, były minister rolnictwa. Zapewnił, że rolnikom zależy tylko na odszkodowaniach na miarę poniesionych strat.

Szacowanie szkód to ustawowe zadanie kół łowieckich. Zespoły będą jednak weryfikować wyceny po skargach rolników, którzy uznają, że koła zaniżają wypłaty. Kalemba przyznał, że rozwiązanie, gdy wycenę prowadzi tylko jedna strona, czyli koła łowieckie, jest nieprawidłowe. Jego zdaniem najlepszym wyjściem byłaby wycena prowadzona przez specjalistów z ośrodka doradztwa rolniczego. Na odszkodowania powinny natomiast po połowie składać się koła łowieckie i skarb państwa.

Gość audycji "Z kraju i ze świata" podkreślił, że białostocka inicjatywa to działanie oddolne. Ubolewał, że nie udało się podobnego rozwiązania ustanowić w Sejmie.

Kalemba mówił też o projekcie noweli ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który reguluje odrolnienie dobrych jakościowo gruntów oraz o możliwości wykupu polskiej ziemi przez obcokrajowców.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: Stanisław Kalemba (były minister rolnictwa, członek sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji ds. UE)

Data emisji: 9.07.2015

Godz. emisji: 12.26

fc/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Prezes Agencji Nieruchomości Rolnej: polskiej ziemi nie wykupią obcokrajowcy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 13:24
- Żaden cudzoziemiec nie będzie w stanie przez znaczący okres czasu mógł uczestniczyć w obrocie nieruchomościami rolnymi w Polsce – zapewnia w Jedynce Leszek Świętochowski, prezes Agencji Nieruchomości Rolnej.
rozwiń zwiń