Sędzia: kontrola sądów ma miejsce cały czas

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 13:14
- Sędziego kontroluje się na wiele sposobów - podkreślił w Jedynce rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Waldemar Żurek.
Audio
  • Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek o funkcjonowaniu sądów (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa
Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady SądownictwaFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

- Kontrola sądu dokonuje się cały czas - stwierdził Waldemar Żurek. Wskazał, że sądy są dwuinstancyjne, a w niektórych typach spraw można wnieść skargę kasacyjną. Do tego, jak zwrócił uwagę rzecznik KRS, istnieje kontrola społeczna. - Rozprawy są co do zasady jawne, na każde jawne posiedzenie może wejść dziennikarz i ekipa telewizyjna - powiedział gość Jedynki. Zaznaczył, że obecnie we wszystkich salach rozpraw są kamery, wszystko się nagrywa.

- Można zaskarżyć przewlekłość postępowania. Jest też postępowanie dyscyplinarne wobec sądów. Rocznie na 11 tysięcy osób wszczynanych jest ponad sto takich postępowań, kilka osób rocznie jest usuwanych z zawodu, najczęściej za niepisanie uzasadnień w terminie - wytłumaczył Żurek.

Gość Jedynki odniósł się też do uwag Zofii Romaszewskiej, działaczki opozycji za czasów PRL, która oceniła, że obywatele nie mają równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości, a sądy często pozostają bezkarne. Rzecznik KRS przyznał, że sędziowie poczuli się urażeni taką oceną.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Waldemar Żurek (rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia)

Data emisji: 15.07.2015

Godz. emisji: 12.22

agkm/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy sędziowie przestali być obywatelami?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 16:27
- Sędziowie w Polsce doszli do wniosku, że są bezkarni i mogą robić niemal wszystko. To głęboko niewłaściwe – uważa dawna działaczka opozycji demokratycznej Zofia Romaszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oświadczenie przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 09:00
Kandydatka na urząd Rzecznika Praw Obywatelski 9 lipca w audycji "Popołudnie z Jedynką" skrytykowała sędziów i przedstawiła koncepcję społecznej kontroli ich pracy. Do słów Zofii Romaszewskiej w specjalnym oświadczeniu odniósł się prof. Roman Hauser, przewodniczący KRS.
rozwiń zwiń