Ustawa o pierwszeństwie pieszych. Dlaczego wzbudza kontrowersje?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 13:25
Trwa spór o projekt ustawy o pierwszeństwie pieszych. Swoją opinię na ten temat w magazynie "Z kraju i ze świata” wyraził mł. insp. Marek Konkolewski.
Audio
  • Mł. insp. Marek Konkolewski z KGP o projekcie ustawy o pierwszeństwie pieszych (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czy proponowana ustawa zwiększy bezpieczeństwo pieszych?
Czy proponowana ustawa zwiększy bezpieczeństwo pieszych?Foto: Depositphotos

Nie tylko pieszy na przejściu, ale także oczekujący przed nim będzie miał od 2017 roku pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju - zakłada projekt, który poparła we wtorek sejmowa komisja infrastruktury. Obrady miały burzliwy przebieg. Część posłów wyszła z sali.

W Radiowej Jedynce mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji powiedział, że zaproponowane zmiany idą w bardzo dobrym kierunku.

- Jeżeli będziemy się wszyscy do tego przepisu stosować, to ograniczy on liczbę wypadków drogowych na przejściach z powodów wtargnięcia pieszego, który wszedł nagle pod nadjeżdżający pojazd. W końcu zdopinguje to niektórych inżynierów, organizatorów ruchu, drogowców do inwestowania w infrastrukturę drogową. Mam tu na myśli środki techniczne, takie jak wyniesione przejścia dla pieszych, zwężenie jezdni, wyspy azylu i środki regulujące ruch: zebry, sygnalizacje świetlne, środki separujące ruch tj. tunele, kładki – przekonywał gość Jedynki.

Obecnie ustawa stanowi, że pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście lub przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność. Ponadto pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Jakie zmiany w ruchu drogowym wprowadzi projektowana ustawa, gdzie tkwią niebezpieczeństwa? O tym posłuchaj w dźwięku.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Goście: mł. insp. Marek Konkolewski (Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)

Data emisji: 23.07.2015

Godzina emisji: 12.24

pp/asz

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2015-07-23 17:41 Zgłoś
Czyli zamiast poczekać i przejść, gdy nic nie jedzie, będziemy mieć wszędzie kładki i tunele za ciężkie pieniądze i będziemy musieli łazić po schodach w górę i w dół. Ale niektóre firmy zarobią. Pewnie, nie inwestujmy w produkcję, tylko w infrastrukturę - "żeby żyło się lepiej", stać nas na każdą bzdurę, długi spłacą nasze dzieci. Może one będą rozsądniejsze, chociaż edukacja robi, co może by oduczyć ich myślenia.