Józef Zych: nie omawiano z nami kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 13:26
- Większość ludowców zapewne wstrzyma się od głosu w kwestii kandydatury Adama Bodnara na Rzecznika Praw Obywatelskich – ocenił w Jedynce Józef Zych, poseł PSL i były marszałek Sejmu.
Audio
  • Józef Zych, poseł PSL, były marszałek Sejmu, o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich, in vitro i kampanii wyborczej (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Józef Zych
Józef ZychFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Gość "Z kraju i ze świata" powiedział, że jego partyjni koledzy twierdzą, że koalicjant nie uzgadniał z klubem Ludowców sprawy Rzecznika Praw Obywatelskich. W związku z tym Józef Zych sądzi, że większość posłów PSL, a może cały klub, wstrzyma się od głosowania.

Pytany o kandydaturę Zofii Romaszewskiej, polityk PSL stwierdził, że w czwartek (23.07) Ludowcy nie rozmawiali na ten temat, ale zapewne to nastąpi. Ocenił on również, że jeśli rzecznik nie zostanie wybrany w piątek, to może nie udać się to w Sejmie tej kadencji.

Józef Zych powiedział, że jego zdaniem cała ustawa o in vitro powinna zostać sprawdzona przez Trybunał Konstytucyjny. Przypomniał, że według Ludowców z finansowania in vitro powinny korzystać małżeństwa. Dodał, że nie wiadomo, jak ustawa ma się do konstytucyjnie zagwarantowanej ochrony rodziny, życia.

Były marszałek Sejmu mówił również o kampanii wyborczej. Jak zdradził, będzie startował do Sejmu, zapewne z numerem 1 na liście PSL.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadziła: Kamila Terpiał-Szubartowicz

Gość: Józef Zych (poseł PSL, były marszałek Sejmu)

Data emisji: 23.07.2015

Godzina emisji: 12.40

agkm/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Bodnar: jestem wierny konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 13:40
- Niektóre środowiska starają mi się przypisać poglądy, którymi się nie charakteryzuję i nadać mi "gębę" - mówił w Jedynce Adam Bodnar, kandydat na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Skrajnie lewicowe poglądy zarzucił mu Mariusz Błaszczak z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sędziowie przestali być obywatelami?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 16:27
- Sędziowie w Polsce doszli do wniosku, że są bezkarni i mogą robić niemal wszystko. To głęboko niewłaściwe – uważa dawna działaczka opozycji demokratycznej Zofia Romaszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł: PSL widzi lepszego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 08:03
Poseł PO Sławomir Piechota zyskałby większą akceptację w klubie ludowców jako kandydat na RPO niż Adam Bodnar – o tym mówił w Jedynce wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak.
rozwiń zwiń