Jak poprawić system lecznictwa psychiatrycznego?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 13:34
- Projekt ustawy o zdrowiu publicznym, nad którą trwają prace w parlamencie, może utrudnić zmiany w polskiej psychiatrii - przekonywał w magazynie "Z kraju i ze świata" prof. Jacek Wciórka.
Audio
  • Prof. Jacek Wciórka tłumaczy, jak rozwiązać spór o system lecznictwa psychiatrycznego (Z kraju i ze świata)
Prof. Jacek Wciórka
Prof. Jacek Wciórka Foto: Wojciech Kusiński/PR

W radiowej Jedynce prof. Jacek Wciórka powiedział, że nie jest to projekt zajmujący się systemem lecznictwa psychiatrycznego na zasadzie "oparcia społecznego i uczestnictwa", co było istotą narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego.

- Była to interdyscyplinarna próba zmiany ochrony zdrowia psychicznego w naszym systemie prawnym, świadomości publicznej i w życiu społecznym. Tej roli program w obecnym usytuowaniu prawnym nie spełni – przekonywał gość Jedynki.

Prof. Jacek Wciórka podkreślał, że zapobieganie problemom psychicznym polega na ich wczesnej identyfikacji i szybkiej pomocy. - Tego się nie da zrobić, jeśli nie ma instytucji, placówek, które taką rolę mogłyby pełnić – dodał.

Aby poznać szczegóły dotyczące programu zdrowia psychicznego posłuchaj całej rozmowy.

****

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadziła: Kamila Terpiał

Gość:  Jacek Wciórka (pracownik Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie i członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego)

Data emisji: 12.08.2015

Godz. emisji: 12.35

pp/asz

Czytaj także

Tracimy kontakt z rzeczywistością. Ktoś to przewidział

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 15:36
W dobie internetu myśl psychiatry Antoniego Kępińskiego nabiera nowych znaczeń. - On pisał o derealizacji, czyli utracie granicy między fantazją i tym, co realne - mówi prof. Zofia Rosińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepis na dobry sen dla sowy i rannego ptaszka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 03:01
- Mówi się, że krótko śpi ten, kto szybko śpi. Jeśli mózg ma zdolność do szybkiego pogłębiania snu, to można się wyspać nawet w cztery godziny - wyjaśnia dr Michał Skalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorzy apelują do premier Ewy Kopacz o dopuszczenie leczniczej marihuany

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 17:33
Rodzice ciężko chorych dzieci i sami chorzy zaapelowali w sobotę do szefowej rządu o szybkie działania w celu szerszego dopuszczenia stosowania leczniczej marihuany w Polsce.
rozwiń zwiń