Rosja niszczy polską żywność. "Bo jest niezdrowa”

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 13:46
Władimir Putin podpisał dekret nakazujący utylizację żywności, która nielegalnie została wwiezione do Rosji. Chodzi o towary z krajów zachodnich, objęte embargiem.
Audio
  • Rosyjskie społeczeństwo buntuje się przeciwko niszczeni żywności (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Katarzyna Chawryło
Katarzyna Chawryło Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Przed rokiem Kreml wprowadził zakaz importowania produktów spożywczych z Zachodu. Była to reakcja na sankcje nałożone na Rosję za agresywną politykę wobec Kremla.

Rosyjska telewizja relacjonuje jak buldożery miażdżą sterty owoców. Premier Dmitrij Miedwiediew pokazując rosyjskie jabłka mówi, że są lepsze, bo polskie są spryskiwane środkami chemicznymi i wysyłane do Rosji.

- To główna linia narracji Kremla, bo trzeba społeczeństwu wytłumaczyć dlaczego rezygnuje się z produktów rolnych, które dotąd były na rynku – wyjaśnia Katarzyna Chawryło z Ośrodka Studiów Wschodnich. – Rosjanom mówi się, że są to niedobre i niezdrowe produkty, że Zachód prowadzi nieuczciwą grę wobec rosyjskich konsumentów, chce ich podtruć i osłabić – dodaje Chawryło. 

Maszyna propagandowa została uruchomiona, bo okazuje się, że rosyjskie sankcje są kontrproduktywne i tracą na nich zwykli obywatele Rosji. Przeciwko niszczeniu żywności opowiedzieli się niektórzy hierarchowie cerkwi, a także przedstawiciele prezydenckiej rady do spraw człowieka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: Katarzyna Chawryło (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 13.08.2015

Godzina emisji: 12.23

iz/asz

Czytaj także

Polskie szprotki znikną z rosyjskich stołów. Moskwa wprowadza kolejny zakaz

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:04
Rosja wstrzymuje import szprot w puszkach z Polski. Jako powód podano domniemane naruszenia norm produkcyjnych w jednym z polskich zakładów przetwórstwa rybnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja niszczy żywność objętą embargiem. Będzie reakcja UE?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:14
Na pierwszy ogień, jak poinformował rosyjski minister rolnictwa, poszło 28 ton jabłek i pomidorów z Polski. Embargo na żywność z UE jest odpowiedzią na unijne sankcje nałożone na Moskwę po agresji na Ukrainę.
rozwiń zwiń