Leki na bazie marihuany. Neurolog: brak zbieżności wyników badań

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 13:38
- Wyniki badań prowadzonych pod kątem skuteczności medycznej marihuany nie są ani zbieżne, ani liczne - mówi w Jedynce neurolog prof. Ewa Emich-Widera, konsultant w dziedzinie neurologii dziecięcej,
Audio
  • Prof. Ewa Emich-Widera o lekach na bazie medycznej marihuany (Z kraju i ze świata/jedynka)
W Polsce toczy się debata na temat zastosowania w leczeniu niektórych chorób leków na bazie marihuany
W Polsce toczy się debata na temat zastosowania w leczeniu niektórych chorób leków na bazie marihuanyFoto: Glow Images/East News

W Polsce coraz częściej mówi się o marihuanie medycznej i potrzebie jej legalizacji. Coraz więcej osób przyznaje, że stosuje marihuanę w różnej postaci w celach terapeutycznych. Badania naukowe wskazują, że środki medyczne pozyskiwane z konopi mają duże znaczenie dla poprawy zdrowia i komfortu życia pacjentów chorych m.in. na nowotwory, stwardnienie rozsiane czy padaczkę lekkooporną.

Ewa Emich-Widera mówi, że sprawa budzi emocje, dlatego wiele instytucji, w tym Ministerstwo Zdrowia, poczyniło wstępne kroki, żeby wypracować jakieś stanowisko. - Trwają starania, żeby ekstrakty z marihuany zostały w sposób rzetelny ocenione zarówno pod względem skuteczności, jak i działań niepożądanych - tłumaczy neurolog i dodaje, że cały czas prowadzone są testy i badania.

Komentując sprawę zawiadomienia Centrum Zdrowia Dziecka do prokuratury w sprawie dr. Marka Bachańskiego, który w CZD eksperymentalne leczył padaczkę środkami zawierającymi marihuanę, Ewa Emich-Widera mówi, że zawsze najpierw trzeba poznać wszystkie aspekty sprawy.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Zuzanna Dąbrowska

Gość: prof. Ewa Emich-Widera (neurolog, konsultant w dziedzinie neurologii dziecięcej)

Data emisji: 20.08.2015

Godzina emisji: 12.38

kh/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Centrum Zdrowia Dziecka zakazało leczenia medyczną marihuaną

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 21:03
Nie wiadomo, czy leczenie medyczną marihuaną padaczki u dzieci jest bezpieczne i skuteczne. Tak wicedyrektor Centrum Zdrowia Dziecka Katarzyna Kotulska-Jóźwiak tłumaczy wydany doktorowi Markowi Bachańskiemu zakaz prowadzenia takiej terapii. Neurolog z CZD od marca podawał dziewięciorgu dzieciom z lekooporną padaczką preparaty na bazie konopi indyjskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest zawiadomienie do prokuratury ws. dr. Bachańskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 13:31
Centrum Zdrowia Dziecka złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie dr. Marka Bachańskiego, który w CZD eksperymentalne leczył padaczkę środkami zawierającymi marihuanę. Prokuratura nie zdecydowała jeszcze, czy podjąć śledztwo w tej sprawie.
rozwiń zwiń