Ruch Obywatelski na rzecz JOW: sukcesem już samo referendum

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 15:05
- Dzięki kampanii referendalnej duża część obywateli może dowiedzieć się czym są jednomandatowe okręgi wyborcze i ordynacja wyborcza - mówi Patryk Hałaczkiewicz, zwolennik JOW.
Audio
  • Patryk Hałaczkiewicz o jednomandatowych okręgach wyborczych i zakończeniu współpracy z Pawłem Kukizem (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Patryk Hałaczkiewicz
Patryk Hałaczkiewicz Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W niedzielę 6 września odbędzie się referendum zaproponowane przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jedno z trzech pytań dotyczyć będzie wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu.

- Chodzi o zachowanie konstytucyjnej zasady konstytucyjnej biernego prawa wyborczego, które, jeśli chodzi o Sejm, jest fikcją. My nie mówimy o odpartyjnieniu, tylko o tym, żeby ten system dawał obywatelom możliwość wejścia do Sejmu. W tym momencie daje taką możliwość tylko za pośrednictwem list partyjnych. Chodzi o to, żeby to prawo było dla wszystkich, partyjnych i bezpartyjnych - tłumaczy Patryk Hałaczkiewicz z Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych i komitetu wyborczego JOW Bezpartyjni.

Jakie oczekiwania wobec referendum ma Patryk Hałaczkiewicz, dlaczego związany z nim wymóg przekroczenia 50-procentowej frekwencji uważa za absurdalny i co spowodowało odłączenie się Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW od środowiska Pawła Kukiza, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Patryk Hałaczkiewicz (Ruch Obywatelski na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, komitet wyborczy JOW Bezpartyjni)

Data emisji: 2.09.2015

Godzina emisji: 12.37

pg/ag

Czytaj także

JOW-y, finansowanie partii i podatki. Referendum 6 września

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 12:15
6 września odbędzie się ogólnokrajowe referendum, w którym odpowiadać będziemy na pytania dotyczące zmiany prawa wyborczego, finansowania partii z budżetu państwa i prawa podatkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Miller: referendum 6 września jest całkowicie zbędne

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 07:57
- Referendum 6 września zostało wymyślone w ostatniej chwili, aby ratować kampanię prezydenta Bronisława Komorowskiego - uważa Leszek Miller, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: coraz mniej osób deklaruje udział w referendum

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 23:59
W sierpniu 32 proc. Polaków powiedziało w badaniu CBOS, że na pewno weźmie udział w referendum 6 września. W zeszłym miesiącu udział w plebiscycie deklarowało 41 proc. badanych.
rozwiń zwiń