Czy polskie granice naprawdę są bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 15:15
Podczas środowej debaty w Sejmie w sprawie kryzysu imigracyjnego szefowa MSW zapewniała, że polskie granice są monitorowane i nie ma potrzeby podejmowania nadzwyczajnych działań.
Audio
  • Jak bezpieczeństwo granicy postrzegają niektórzy celnicy? (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Granica państwa - zdjęcie ilustracyjne
Granica państwa - zdjęcie ilustracyjne Foto: Wikimedia Commons/Yarl/CC BY-SA 3.0

- Sytuacja na granicach Polski jest stabilna i nie odnotowujemy tam niepokojących zjawisk - powiedziała Teresa Piotrowska. Zapewniła też, że "podejmowane są intensywne działania", które mają na celu "bezpośrednią ochronę granic".

Czytaj także:
schetyna-grzegorz_0017641200.jpg
Ilu uchodźców przyjmie Polska? Szef MSZ nie chce żonglować liczbami

Inaczej sprawę postrzega Sławomir Siwy, szef Związku Zawodowego Celnicy.pl. Jego zdaniem, zdecydowana większość przesyłek przekracza polskie granice bez kontroli, a sprawdzenia odbywają się tylko na niektórych przejściach. Według Siwego, dlatego "w Sejmie mówiono nieprawdę”.

- Przemytnicy doskonale wiedzą jak dostosować środek transportu, żeby system kontrolny nie wskazał ich jako potencjalne źródło ryzyka - dodaje gość Jedynki.

Siwy przytacza swoje rozmowy z kolegami służącymi na wschodniej granicy, którzy stwierdzili, ze gdyby mieli przewieźć przez granicę duże ilości broni, czy materiałów wybuchowych, to nie mieliby z tym problemów. - To jest sytuacja dramatyczna i nie można uspokajać Polaków, że wszystko jest pod kontrolą - podsumował szef związku zawodowego.

Imigranci w Europie - serwis specjalny

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Sławomir Siwy (szef Związku Zawodowego Celnicy.pl)

Data emisji: 17.09.2015  

Godzina emisji: 12.40

iz/ag

Czytaj także

Kryzys migracyjny. "Oczy wszystkich Węgrów zwrócone są ku południowej granicy kraju"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 13:34
- Węgry zostały zalane falą osób, które nie chciały się zarejestrować – przekonywała w radiowej Jedynce Halina Csúcs, rzecznik spraw polskich w Zgromadzeniu Narodowym Węgier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalne posiedzenie Sejmu w sprawie uchodźców. "Cała Europa obserwuje co się dzieje w polskim parlamencie"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 23:59
- W sprawie uchodźców rząd musi być odpowiedzialny, wiarygodny i przygotowany do podjęcia odpowiednich decyzji - oświadczyła premier Ewa Kopacz. Na jednodniowym posiedzeniu Sejmu rząd przedstawił informację na temat kryzysu migracyjnego w Europie i jego reperkusjach dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Palikot o przyjmowaniu imigrantów: na pewno nie można wpuszczać każdego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 09:16
- Polska powinna walczyć o to, by to była jak najmniejsza liczba, gdyż jesteśmy krajem biednym – mówił w radiowej Jedynce Janusz Palikot, współlider Twojego Ruchu.
rozwiń zwiń