Rektor UW: to inwestycja w przyszłość polskiej nauki

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 14:05
- Chcielibyśmy, żeby dzięki temu wsparciu powstały transdyscyplinarne ośrodki naukowe, które łączą badania w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych z badaniami w naukach społecznych i humanistycznych - mówi prof. Marcin Pałys.
Audio
  • Prof. Marcin Pałys o programie rządowym "Uniwersytet Warszawski 2016-2025" (Z kraju i ze świata/Jedynka)
- Chcielibyśmy dzięki tym pieniądzom wyjść z ciasnych dziedzin i postarać się odpowiadać na  takie wyzwania współczesności, jak np. bezrobocie - mówi prof. Marcin Pałys.
- Chcielibyśmy dzięki tym pieniądzom wyjść z ciasnych dziedzin i postarać się odpowiadać na takie wyzwania współczesności, jak np. bezrobocie - mówi prof. Marcin Pałys.Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W czwartek (5.11) na ostatnim posiedzeniu rządu przyjęty został wieloletni program "Uniwersytet Warszawski 2016-2025". Zakłada on przekazanie uczelni z budżetu państwa w ciągu 10 lat ponad 980 mln zł na badania, współpracę z biznesem, budowę nowych centrów naukowych i wsparcie naukowców.

Czytaj więcej
uniwersytet warszawski FREE 1200_660.jpg
Cykl audycji z okazji jubileuszu 200-lecia UW

- Chcielibyśmy, żeby dzięki temu wieloletniemu programowi Uniwersytet stał się uczelnią przyszłości i kształcił bardzo dobrze i interdyscyplinarnie. Po drugie, żeby ściśle współpracował z otoczeniem. Mam tu na myśli udostępniania zasobów uniwersyteckich przedsiębiorcom, organizacjom pozarządowym, zwykłym ludziom. Chcielibyśmy także korzystać z możliwości, aby kształcić kompetencje cyfrowe wśród ludzi, bo od tego zależy przyszłość oraz wspierać innowacyjność i przedsiębiorczość akademicką, czyli pomysły na własne przedsiębiorstwa i na wynalazki pośród studentów i pracowników - tłumaczy rektor UW.

Prof. Marcin Pałys mówi także w audycji o planowanych inwestycjach w infrastrukturę i odnosi się do apelu Ewy Kopacz do naukowców, żeby bronili niezależności nauki.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Kamila Terpiał

Gość: prof. Marcin Pałys (rektor Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 5.11.2015 

Godzina emisji: 12.22

pg/asz

Czytaj także

"Dwa stulecia. Dobry początek". Jubileusz UW

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 12:37
- 1 października rozpoczęliśmy cykl wydarzeń, które będą podkreślały 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego - mówi w "Sygnałach dnia" prof. Marcin Pałys, rektor uczelni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BUW. Tu pracował Miłosz, przemawiał Bush

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 09:20
W czasie II wojny światowej zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego bronili pracownicy wychodząc z białymi flagami na linię frontu. Dziś nie jest to już klasyczna wypożyczalnia książek.
rozwiń zwiń