X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Walka o Puszczę Białowieską. Greenpeace Polska: chcą ją przerobić na plantację drzew

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 16:00
- Puszcza Białowieska istnieje od ośmiu tysięcy lat i najlepiej miała się wówczas, kiedy człowiek w żaden sposób w nią nie ingerował - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki.
Audio
  • Robert Cyglicki o planowanej wycince drzew w Puszczy Białowieskiej (Z kraju i ze świata/Jedynka)
  • Naukowcy uważają, że leśnicy nie mają racji chcąc wycinać Puszczę Białowieską pod pozorem walki z kornikiem (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Puszcza
Puszcza Foto: mojepodlasie.cba.pl

Leśnicy z nadleśnictwa Białowieża chcą w większej niż dotychczas skali wycinać świerki w części Puszczy Białowieskiej. Argumentują, że chodzi o drzewa zaatakowane przez korniki. Protestujący ekolodzy mówią, że to koniec ochrony puszczy. Decyzja należy do ministra środowiska. Puszcza Białowieska to ostatni las pierwotny na Niżu Europejskim. Puszcza jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.

Zdaniem Roberta Cyglickiego korniki są jedynie pretekstem mającym argumentować zwiększoną wycinkę drzew. - Kornik jest częścią ekosystemu leśnego. Leśnicy nie mają zbyt wielu kompetencji, jeśli chodzi o ochronę naturalnych ekosystemów. Jedyne kompetencje do oceny tego, co się dzieje na terenie Puszczy Białowieskiej mają naukowcy - biolodzy lasu - mówi dyrektor Greenpeace Polska i dodaje, że Państwowa Rada Ochrony Przyrody także negatywnie zaopiniowała wniosek leśników. - Tym bardziej dziwię się, że jako przyczynę zwiększenia wycinki podają potrzebę zwalczania kornika - mówi gość Jedynki.

Robert Cyglicki Robert Cyglicki

Robert Cyglicki zaznacza, że zwiększenie skali wycinki drzew spowoduje, że Puszcza Białowieska straci swoją naturalną bazę powodującą, że jest ona tak wyjątkowa. - Jeżeli wytniemy nawet te chore czy uschnięte świerki i wywieziemy je z Puszczy Białowieskiej, to tak naprawdę pozbawimy Puszczę Białowieską życia pierwotnego związanego z martwym drewnem - mówi dyrektor Greenpeace Polska. - W Puszczy Białowieskiej nadrzędnym celem jest ochrona procesów naturalnych, i dlatego nie możemy zastosować tej samej zasady, którą stosujemy w lesie gospodarczym, bo w ten sposób pozbawimy ją naturalnego charakteru i przerobimy na zwykłą plantację drzew - podkreśla Robert Cyglicki. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z dyrektorem Greenpeace Polska, który ocenił także decyzję ministra środowiska dotyczącą odwołania dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Gość: Robert Cyglicki (dyrektor Greenpeace Polska)

Głosy naukowców i leśników zebrała Natalia Gorzelnik

Data emisji: 9.12.2015

Godz. emisji: 12.35

kh/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy szczyt klimatyczny w Paryżu zakończy się sukcesem?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 13:35
Adam Szejnfeld (PO) jest optymistą, uważa, że na szczycie może dojść do przełomu. Mirosław Piotrowski (PiS) przekonuje, że sukcesem byłoby tylko zatwierdzenie porozumienia przez wszystkie uczestniczące w obradach kraje.
rozwiń zwiń