Ekspert: w Polsce mamy systemowy problem z legislacją

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 13:28
- System stanowienia prawa budzi bardzo poważne wątpliwości - mówił Mirosław Wróblewski, szef zespołu prawa konstytucyjnego Rzecznika Prawa Obywatelskich. Prawo często jest stanowione wbrew konstytucji - dodał.
Audio
  • Mirosław Wróblewski, dyr. zespołu prawa konstytucyjnego Rzecznika Prawa Obywatelskich o prawach człowieka i o Trybunale Konstytucyjnym ( Z kraju i ze świata/Jedynka)
Mirosław Wróblewski
Mirosław WróblewskiFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

”Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. ”Każdy człowiek ma prawo do życia w wolności, bezpieczeństwa swej osoby”. To cytat z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 10 grudnia 1948 roku – wtedy przyjęły ją narody zjednoczone. Od 1950 roku tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Mirosław Wróblewski mówił w radiowej Jedynce, że do dziś pozostają wielkie zagrożenia z tamtego czasu, związane z terroryzmem, ale i z działaniami aparatów państw. Są i nowe - wiążące się z działaniami korporacji transnarodowych - podkreślił, zaznaczając, że cały system jest ukierunkowany ku obronie praw jednostki przed aparatem państwowym.

W myśl 7. artykułu deklaracji "Wszyscy mają prawo do jednakowej ochrony przed jakąkolwiek dyskryminacją (...) i przed jakimkolwiek narażeniem na taką dyskryminację". Gość Jedynki przyznał, że w Polsce są problemy z dyskryminacją ze względu na wiek, religię, orientację seksualną, religię etc. Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają w związku z tym skargi.

Mirosław Wróblewski mówił też o zaskarżonej przez RPO do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Pięć punktów ustawy uznano za niekonstytucyjne. Szef zespołu prawa konstytucyjnego RPO zaznaczył, że tylko w zeszłym roku rzecznik skierował do TK 26 wniosków, w tym roku pewnie będzie to podobna liczba. Zauważył, że to zatem jedna z ustaw niekonstytucyjnych, ale jest ich więcej, system stanowienia prawa budzi wątpliwości. 

Jak jednak podkreśli, w tym przypadku wykładnia Trybunału Konstytucyjnego jest oczywista. - TK jest naprawdę wielką wartością. Musi istnieć władza, która kontroluje inne. To system obecny praktycznie we wszystkich państwach świata - zaznaczył Mirosław Wróblewski.

Dyrektor zespołu prawa konstytucyjnego RPO podkreślił, że oprócz tego w ustawie PiS wątpliwości budził tryb stanowienia - naruszenie regulaminu Sejmu, brak konsultacji z Krajową Radą Sądownictwa. To jednak nie jest jednostkowa sytyacja. - To problem systemowy legislacji w Polsce - podkreślił gość Jedynki.

Jak można go rozwiązać, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: Mirosław Wróblewski (dyrektor zespołu prawa konstytucyjnego Rzecznika Prawa Obywatelskich)

Data emisji: 10.12.2015

Godzina emisji: 12.21

agkm/pg

Czytaj także

Andriej Sacharow – twórca ruchu obrony praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 05:35
14 grudnia 1989 roku zmarł Andriej Sacharow. Zanim został cenionym na całym świecie krytykiem komunistycznego reżimu, był znany jako jeden z największych fizyków XX wieku i szef sowieckiego programu jądrowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: prokuratura weszła do niezależnej TV Dożdż

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 15:46
Pracownicy prokuratury pojawili się w poniedziałek w siedzibie niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd, w związku z kontrolą przestrzegania przepisów dotyczących przeciwdziałania ekstremizmowi i terroryzmowi, a także - prawa pracy i przepisów o licencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: opozycja apeluje o zwolnienie więźnia politycznego, skazanego na ponad 6 lat w celi

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 12:14
Miejscowe organizacje praw człowieka przypominają o więźniu politycznym. To Michał Żamczużny, współzałożyciel organizacji "Platforma", broniącej praw osób osadzonych w zakładach penitencjarnych.
rozwiń zwiń