Czy Polacy są gotowi oddać narządy do przeszczepu po śmierci?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 17:00
Krystyna Antoszkiewicz z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji "Poltransplant" powiedziała, że wiele osób z własnej inicjatywy pyta o to, czy po śmierci mogą zostać dawcami narządów.
Audio
  • Krystyna Antoszkiewicz z "Poltransplantu" o tym, czy Polacy wyrażają wolę oddania po śmierci narządów do przeszczepu (Popołudnie z Jedynką)
Krystyna Antoszkiewicz mówiła o tym, jacy pacjenci najczęściej decydują się na oddanie narządów po śmierci
Krystyna Antoszkiewicz mówiła o tym, jacy pacjenci najczęściej decydują się na oddanie narządów po śmierciFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jak wyjaśniła bardzo często z pytaniem o możliwość transplantacji narządów zgłaszają się rodzice dzieci, które zginęły w wypadkach lub zmarły z powodu wad wrodzonych. Podkreśliła, że proszą oni o pobranie narządów od dzieci, nawet zanim zapyta o to lekarz.

Krystyna Antoszkiewicz mówiła także o przypadkach starszych osób, które dzwonią z pytaniem, czy od 80- albo 90-letniej osoby można pobrać narządy do przeszczepu. Okazuje się, że jest to możliwe, ponieważ często wiek biologiczny starszych osób jest dużo niższy niż metrykalny.

Ekspertka wyjaśniła jak wygląda kwalifikacja potencjalnych dawców, w jaki sposób można zastrzec, że po śmierci nie chce się zostać dawcą narządów? I czy trzeba w jakiś szczególny sposób deklarować wolę oddania narządów? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi:
Marek Mądrzejewski

Gość: Krystyna Antoszkiewicz (Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do spraw Transplantacji "Poltransplant")

Data emisji: 10.12.2015

Godzina emisji:
15.33

bk/asz

Czytaj także

Nie możesz zostać dawcą szpiku, jeśli twoja waga...

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 12:00
Słuchaczka pyta dlaczego nie pobiera się szpiku ani krwi od osób o wadze niższej niż 50 kg.
rozwiń zwiń