Marek Borowski: debata w Parlamencie Europejskim o Polsce jest konieczna

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 13:36
- Dzieją się niebywałe rzeczy. Atak na Trybunał Konstytucyjny jest dowodem kompletnego lekceważenia demokracji. W tej sytuacji inne kraje UE mogą czuć się zaniepokojone - mówił w radiowej Jedynce senator Marek Borowski.
Audio
  • Marek Borowski: debata w PE nt. Polski jest konieczna (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Marek Borowski
Marek Borowski Foto: Polskie Radio/Jacek Konecki

Gość audycji "Z kraju i ze świata" podkreślił, że jest przeciwnikiem tezy mającej w Polsce długi rodowód, że brudy trzeba prać we własnym domu. - Oznacza to, że jeżeli mamy do czynienia ze złem, to niech się dzieje. Słyszeliśmy to już przy kwestii przemocy domowej. Gdy mąż bił żonę i dzieci, a kobieta szła się skarżyć, to mówiono jej, że to są rodzinne sprawy - powiedział Marek Borowski.

Senator niezależny przypomniał również, że środowiska związane z PiS trzykrotnie zwracały się do Parlamentu Europejskiego ze skargą na Polskę i odbywały się tam debaty. – Po wyborach samorządowych wniesiono skargę ws. łamania w Polsce demokracji. Została ona wniesiona przez europosłów PiS. Czy ktokolwiek nazywał ich wtedy zdrajcami? - pytał Borowski.

Podczas szczytu UE w Brukseli premier Beata Szydło spotka się z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem, który powiedział ostatnio, że wydarzenia w Polsce mają charakter zamachu stanu. Zdaniem gościa Jedynki, Schulz użył tego sformułowania w emocjach, bo zamach stanu kojarzy się odsunięciem od władzy legalnego rządu, a w Polsce nie ma takiej sytuacji. - Wystarczy, że Martin Schulz skoryguje swoje słowa i powie, że to zamach na demokrację. Nie atakował przecież Polaków i państwa polskiego, tylko wyraził swoje zaniepokojenie tym, co robi polski rząd – powiedział Borowski.

W nagraniu audycji Marek Borowski odniósł się również do nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Kamila Terpiał

Gość: Marek Borowski (senator)

Data emisji: 17.12.2015

Godzina emisji: 12.24

tj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Burza wokół słów szefa PE. List europosłów PiS: absurdalna wypowiedź

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 22:04
Europosłowie PiS zaapelowali do Martina Schulza, by powstrzymał się "od formułowania wypowiedzi, które przez swój antagonizujący charakter źle służą europejskiej współpracy i podważają zaufanie do PE".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parlament Europejski planuje na styczeń debatę o sytuacji w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 20:00
Decyzja ma związek z toczącym się w Polsce sporem o wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń