25 rocznica przekazania insygniów rządu emigracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 15:10
Pieczęcie, chorągiew i oryginał Konstytucji Kwietniowej składały się na insygnia, które dokładnie ćwierć wieku trafiły z Londynu do Warszawy.
Audio
  • Robert Kostro o okolicznościach przekazania do Polski insygniów rządu na uchodźstwie (Z kraju i ze świata/Jedynka)
  • Wspomnienia uczestników uroczystości przekazania insygniów (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Warszawa 22.12.1990. Na Zamku Królewskim prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski (P) uroczyście przekazał prezydentowi Lechowi Wałęsie (C) insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej oraz oryginał Konstytucji RP z 1935 r. Z lewej marszałek Senatu Andrzej Stelmachowski.
Warszawa 22.12.1990. Na Zamku Królewskim prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski (P) uroczyście przekazał prezydentowi Lechowi Wałęsie (C) insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej oraz oryginał Konstytucji RP z 1935 r. Z lewej marszałek Senatu Andrzej Stelmachowski. Foto: PAP/Jan Morek

Moment był symboliczny: ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski staje obok Lecha Wałęsy, pierwszego wybranego po II wojnie światowej w demokratycznych wyborach.
W przekazaniu insygniów ogromną rolę odegrał Zdzisław Najder, który wymyślił tę ceremonię.

- Myślę, że dla rządu na uchodźstwie też był ważny moment, bo oni wiedzieli, że ich misja się kończy w momencie, kiedy w Polsce trwają reformy i kolejne instytucje stają się instytucjami demokratycznymi - mówił Robert Kostro.

Dyrektor Muzeum Historii Polski przypomniał dzieje rządu na uchodźstwie, który był uznawany do lipca 1945 roku. Po powstaniu Rządu Jedności Narodowej państwa zachodnie wycofały swe poparcie, ale nadal rząd funkcjonował, zwłaszcza, że miał oparcie w kraju w organizacjach podziemnych.

Gość Jedynki podkreślił, że rząd tzw. londyński był symbolem tego, że Polacy nie zgadzają się na powojenny porządek w Europie Wschodniej. Historyk wyjaśnił też, dlaczego między polską opozycją i rządem emigracyjnym panowała pewna nieufność. Robert Kostro mówił również na jakim etapie jest proces pozyskiwania siedziby dla Muzeum Historii Polski.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Materiał reporterski przygotował Adam Dąbrowski

Data emisji: 22.12.2015

Godzina emisji:
12.37

ag/tj
Czytaj także

Rząd RP na Uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 15:04
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Raczkiewicz. "Zabrakło mu iskry"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 05:45
Apogeum działalności Władysława Raczkiewicza przypadło na okres dla Polski najtrudniejszy, najbardziej dramatyczny. 82 lat temu Ignacy Mościcki przekazał mu urząd Prezydenta Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasada RP uruchomiła serwis historyczny o polskim rządzie na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 14:50
"Rzeczpospolita Londyńska" dokumentuje historię polskiej Rady Ministrów, która w latach 1940-1990 miała swoją siedzibę w Londynie.
rozwiń zwiń