Prezes Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia": nowela osłabia TK i może uniemożliwić mu działalność

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 13:40
Podpisanie przez prezydenta ustawy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego nie kończy sporu o tę instytucję – przekonywał w radiowej Jedynce sędzia Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia".
Audio
  • Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Iustitia , przestrzega przed ograniczaniem władzy Trybunału Konstytucyjnego (Z kraju i ze świata)
Senatorowie podczas głosowania na sali posiedzeń Senatu, w nocy z 23 na 24 bm. Nad ranem w Wigilię izba wyższa parlamentu przegłosowała - bez wprowadzania poprawek - nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta, ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.
Senatorowie podczas głosowania na sali posiedzeń Senatu, w nocy z 23 na 24 bm. Nad ranem w Wigilię izba wyższa parlamentu przegłosowała - bez wprowadzania poprawek - nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta, ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Foto: PAP/Paweł Supernak

Gość magazynu "Z kraju i ze świata" nie zgodził się z tłumaczeniem prezydenta Andrzeja Dudy, że nowela wzmacnia Trybunał. Według niego jest dokładnie odwrotnie - nowelizacja osłabia TK i może "uniemożliwić mu całkowicie działalność", jest niezgodna z konstytucją i pozwala politykom wpływać na pracę jego sędziów.

- Może dojść do sytuacji, że będziemy mieć ustawy niezgodne z konstytucją, które będą spokojnie funkcjonowały - utrzymywał sędzia Maciej Strączyński.

Gość radiowej Jedynki podkreślał, że Sejm przed Trybunałem występuje w roli "niejako podsądnego".

- Ktoś, kto składa skargę do TK, skarży się na Sejm, zarzuca posłom naruszenie konstytucji. Zatem, jeżeli mamy sytuację, że Sejm, będący w TK niejako podsądnym, ogranicza możliwość działania tej instytucji, to jest tak, jakby oskarżony wydawał zarządzenia np. "mojej sprawy nie wolno rozpoznawać wcześniej niż za pięć lat, a do tego czasu będę sobie chodził wolny" - przekonywał gość magazynu "Z kraju i ze świata".

Dodał, że w ustawie zasadniczej zapisane jest, że Trybunał orzeka większością głosów, a wprowadzenie warunku 2/3 głosów jest z nią niezgodne i może paraliżować pracę tej instytucji.

Czy sędziowie zbuntują się przeciwko zmianom i rozpoczną strajk? Co mogą zrobić? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: Maciej Strączyński (prezes Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia")

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 12.29

pp/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda: nowelizacja wzmacnia Trybunał Konstytucyjny. Opozycja: obóz rządzący blokuje prace TK

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 13:48
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jego zdaniem wprowadzone zmiany przyczynią się do uspokojenia sytuacji wokół TK.
rozwiń zwiń