Naczelnik TOPR: brak doświadczenia przyczyną tragedii

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 15:20
- Warunki panujące w górach są bardzo dobre dla zawodowców, nie ma zagrożenia lawinowego. Z drugiej strony są niezwykle niebezpieczne dla początkujących turystów, a o takich w większości należy mówić - mówił w radiowej Jedynce Jan Krzysztof.
Audio
Panorama Tatr
Panorama TatrFoto: Opioła Jerzy/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0-migrated

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia ratownicy TOPR interweniowali kilkadziesiąt razy, w trzech akcjach brał udział śmigłowiec ratunkowy. Bilans minionego tygodnia to pięć ofiar śmiertelnych i kilkadziesiąt osób rannych. Zdaniem ratowników główną przyczyną wypadków jest brak doświadczenia wspinaczy.

Jan Krzysztof mówił, że niekorzystne warunki pogodowe powtarzają się w górach co kilka lat. - Jest mało śniegu, przy tym bardzo zlodowaciałego, a wielu miejscach występuje lód. Aura nakłada się na szczyt sezonu turystycznego. To połączenie skutkuje zwiększoną liczbą wypadków - powiedział naczelnik TOPR.

Jego zdaniem w ciągu ostatnich kilku lat na korzyść zmieniło się to, że amatorzy górskich wycieczek są lepiej wyposażeni w specjalistyczny sprzęt. - Niestety często towarzyszą temu zerowe umiejętności jego wykorzystania. Gdy dochodzi do wypadku, gdy trzeba reagować błyskawicznie, podstawowe umiejętności są niewystarczające - dodał gość audycji "Z kraju i ze świata". Podkreślił również, że najważniejsze w górach jest myślenie, dobre przygotowanie oraz dostosowanie planów do panujących warunków.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Kamila Terpiał

Gość: Jan Krzysztof (naczelnik TOPR)

Data emisji: 31.12.2015

Godzina emisji: 12.42

tj/pg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tragedia w Tatrach. W rejonie Giewontu znaleziono ciało mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 13:46
- W rejonie Giewontu znaleziono ciało mężczyzny - powiedział IAR dyżurny TOPR Kamil Suder.
rozwiń zwiń