"Orszaki Trzech Króli to prawdziwy fenomen"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 15:05
- Wielu kulturoznawców, antropologów zastanawia się, jak w tak krótkim czasie tradycja orszaków Trzech Króli stała się tak niezwykle popularna – mówi dr Dagmara Jaszewska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • Dr Dagmara Jaszewska o święcie Trzech Króli (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Uczestnicy orszaku Trzech Króli na pl. Zamkowym w Warszawie
Uczestnicy orszaku Trzech Króli na pl. Zamkowym w WarszawieFoto: Bartłomiej Zborowski/PAP

Już po raz 6. z okazji święta Trzech Króli ulicami polskich miast przechodzą w orszakach tysiące osób. Z roku na rok ich liczba rośnie. W tym roku takich uroczystych przemarszów zorganizowano ponad 400.

Jak zwraca uwagę dr Dagmara Jaszewska, postaci Trzech Królów są bardzo symboliczne. – Ich liczba została w ten sposób określona stosunkowo późno. To Orygenes po raz pierwszy wspomniał właśnie o trzech królach. Taki wniosek wysnuł on na podstawie tego, że mędrcy, o których wspominają ewangeliści przynieśli trzy dary: złoto, kadzidło i mirę – tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Jak należy rozszyfrować znaczenie poszczególnych darów wręczonych Świętej Rodzinie przez Trzech Królów i jak to święto obchodzono u jego zarania, dowiesz się z nagrana audycji.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: dr Dagmara Jaszewska (Katedra Antropologii Kultury w Instytucie Wiedzy o Kulturze Wydziału Teologii UKSW)

Data emisji: 6.01.2016

Godzina emisji: 12.25

pg/kd

Czytaj także

Czy było ich trzech i czy byli królami? Jak odróżnić fakty od symboli

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 16:33
Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że nie wszystko, co powszechnie mówi się o Trzech Królach ma swoje potwierdzenie w Biblii.
rozwiń zwiń