Ekspert: dla Trybunału wiążąca jest konstytucja

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 14:30
Trwa zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego. – Stanowiska w sprawie liczby sędziów mogą być różne - przyznał dr Ryszard Piotrowski w Jedynce.
Audio
  • Dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista (UW) o Trybunale Konstytucyjnym (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista, Uniwersytet Warszawski
Dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista, Uniwersytet WarszawskiFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

W piątek TK informował, że odwołał zapowiedzianą na 12 stycznia rozprawę w sprawie 10 uchwał Sejmu. W poniedziałek TK ujawnił zaś, że jeszcze w czwartek, 7 stycznia, na niejawnym posiedzeniu pełny skład 10 sędziów TK umorzył sprawę owych uchwał: o unieważnieniu wyboru w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm 5 sędziów TK oraz o powołaniu w grudniu 5 nowych w ich miejsce.

 - Powstaje pytanie, czy należało umorzyć tę sprawę, czy rozpoznać ją na rozprawie – mówił gość Jedynki. Gdyby Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że uchwały stwierdzające brak mocy prawnej i dokonujące wyboru są niezgodne z konstytucją sytuacja byłaby jasna – mówił.

W jakim skladzie, na jakiej podstawie powinien orzekać TK w sprawie najnowszej nowelizacji ustawy o TK? To zależy od Trybunału, czy uzna, że konstytucja jest dla niego wiążąca - wyjaśniał gość Jedynki. Więcej na ten temat w audycji.

**

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadziła: Kamila Terpiał

Gość: dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista

Data emisji: 12.01.2016

Godz. emisji: 12.39

agkm/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak